Home / Gospodarka / Infrastruktura / Kosowo: Wznowiono przetarg na doradcę transakcyjnego przy budowie autostrady Prisztina-Skopje

Kosowo: Wznowiono przetarg na doradcę transakcyjnego przy budowie autostrady Prisztina-Skopje

Żadne przedsiębiorstwo międzynarodowe nie wyraziło chęci wzięcia udziału w przetargu na doradcę transakcyjnego przy budowie autostrady Prisztina-Skopje (odcinek Prisztina-Hani i Elezit), o której pisaliśmy już na łamach portalu balkanistyka.org. Obecnie przetarg, który rozpoczął się 27 czerwca, został wstrzymany. Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że wznowi procedury przygotowujące do nowego przetargu, który ma się zakończyć 11 września, choć wstępnie zgłoszenia miały być przyjmowane do pierwszego tygodnia sierpnia.

W uzasadnieniu przekazanym Komisji Przetargowej, minister infrastruktury, Fehmi Mujota jako powód wstrzymania przetargu, podał brak zainteresowania ofertą przez przedsiębiorstwa międzynarodowe. Główną przyczyną tego faktu, było przedstawienie oferty przetargowej tylko w mediach lokalnych, informacja nie została natomiast umieszczona w gazetach o zasięgu globalnym, skierowanych do kręgów biznesowych i politycznych. Zdaniem Mujoty, przedsiębiorstwa międzynarodowe nie miały możliwości, aby dowiedzieć się o przetargu.

W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której Mujota zapewnił, że realizacja projektu budowania autostrad jest na dobrej drodze i zakończenie procesów przetargowych nastąpi do końca 2012 r.

– Jesteśmy w ciągłym kontakcie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Zapewniamy, że budowa nowych dróg, w szczególności odcinka Prisztina-Hani i Elezit, nie będzie przedsięwzięciem zbyt kosztownym dla Kosowa – powiedział Mujota.

Według projektu, który został zaprezentowany w 2010 r., autostrada Prisztina-Hani i Elezit ma mieć 55 km oraz 3 tunele, których łączna długość wyniesie 3,3 km, a najdłuższy z nich – w Kaçaniku – ma mieć 2,2 km. Maksymalna prędkość na autostradzie wyniesie natomiast 120 km/h.

Źródło: gazetaexpress.comknninfo.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE