Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Wzrosły emerytury i renty

Kosowo: Wzrosły emerytury i renty

Zgodnie z decyzją rządu, od stycznia 2013 r. o 40% wzrosną emerytury dla opłacających składki, a o 33,3% emerytury podstawowe i renty. Premier Hashim Thaçi zapowiada jednak, że nie będzie to ostatnia podwyżka emerytur i rent podczas jego kadencji.

Premier Thaçi, na czwartkowym posiedzeniu rządu, zaprezentował plan wzrostu emerytur i rent. Zgodnie z nim, emerytury dla opłacających składki wzrosną o 26,45% od stycznia 2012 r., natomiast od stycznia 2013 r. – o 40%. Tymczasem emerytury podstawowe oraz renty wzrosną o 11,1% od stycznia 2012 r., a od stycznia 2013 r. – o 33,3%.

– O wzroście emerytur i rent zadecydowano podczas przygotowywania budżetu, po szczegółowych analizach Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, zupełnie nie ryzykując stabilność budżetową oraz finansową kraju – zapewnił premier.

Podczas spotkania z przedstawicielami emerytów kosowskich, Thaçi obiecał także, że nie będzie to ostatni wzrost emerytur i rent podczas jego kadencji, zwracając uwagę na ogromny wkład obecnych emerytów w procesie budowania państwowości Kosowa.

Do dziś, emerytury podstawowe wynosiły 45 EUR na miesiąc, natomiast te dla opłacających składki – 85 EUR. Już od służszego czasu emeryci protestowali, domagając się ich wzrostu do 60% wartości średniej płacy w Kosowie.

Dzięki wzrostowi emerytur i rent zyska ponad 164 tys. osób, w tym 112 tys. beneficjentów emerytur podstawowych, 35 tys. beneficjentów emerytur dla opłacających składki i ponad 17 tys. beneficjentów rent.
Źródła: evropaelire.org, orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE