Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Za wcześnie na rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawarcia SAA

Kosowo: Za wcześnie na rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawarcia SAA

Na ostatnim spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Brukseli, stwierdzono, że nie mogą zostać rozpoczęte jeszcze negocjacje w sprawie zawarcia Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (Stabilisation and Association Agreemeent – SAA) między UE a Kosowem. Decyzja wywołała oburzenie premiera Kosowa, Hashima Thaçiego.

Spotkanie odbyło się we wtorek, 11 grudnia. Pierwszą informację upublicznił na Twitterze komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej, Štefan Füle, pisząc, że UE potwierdziła możliwość rozpoczęcia negocjacji w sprawie SAA, kiedy zostaną wypełnione krótkoterminowe priorytety.

Decyzją oburzył się premier Thaçi, który uznał ją za oznakę dyskryminacji Kosowa, gdyż – jak stwierdził – wypełniło ono więcej warunków niż pozostałe kraje. Thaçi uznał, że Kosowo jest ofiarą braku jedności krajów UE w sprawie statusu politycznego Kosowa.

UE wymaga, aby Kosowo poczyniło postępy w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także kontynuowało dialog z Serbią i ściśle współpracowało z misją EULEX. Spełnienie tych kryteriów umożliwi rozpoczęcie negocjacji w pierwszej połowie przyszłego roku.

 

Źródła: knninfo.com 1, 2, gazetaexpress.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE