Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Zamieszki na północy kraju, są ranni

Kosowo: Zamieszki na północy kraju, są ranni

We wtorek około godz. 13 w pobliżu przejścia granicznego Jarinje doszło do strzelaniny, przekazał Radiu Wolna Europa rzecznik sił pokojowych Kai Gudenoge. Do zamieszek doszło w odpowiedzi na akcję KFOR-u, której celem było usunięcie barykad na przejściu w Jarinje. W wyniku tej akcji aresztowano pięć osób.

W późniejszych godzinach popołudniowych czterech żołnierzy KFOR zostało rannych, w tym jeden ciężko, kiedy Serbowie zaczęli rzucać w ich kierunku granaty. Rannych zostało też siedemnastu Serbów, w tym siedmiu ciężko. Szpital na północy Mitrovicy zaapelował do mieszkańców o oddawanie krwi dla rannych we wtorkowych zbrojnych starciach w Jarinje.

 

Wzmocniono siły bezpieczeństwa

Wieczorem sytuacja na przejściu granicznym numer 1 w Jarinje po wcześniejszych incydentach była nadal napięta. KFOR usunął barykady serbskie, zamknął drogi alternatywne, używane przez Serbów. Wielonarodowe siły stacjonujące na przejściu nr. 1 poszerzyły swoją bazę w tym miejscu, budując punkt obronny. Poza wsiami zamieszkanymi przez populację bośniacką, na zachód od Jarinje, gdzie sytuacja staje się napięta, we wszystkich wsiach albańskich w tym regionie wokół gminy Leposavić nie odnotowano żadnych incydentów.

 

Rozmowy Kosowo-Serbia przesunięte na środę

Spotkanie serbsko-kosowskie przewidziane na wtorek w Brukseli zostało odwołane. Delegacje Kosowa i Serbii dyskutowały we wtorek osobno z przedstawicielem Unii Europejskiej, Robertem Cooperem. Na spotkaniach rozmawiano o niedawnych wydarzeniach na północy Kosowa. Rozmowy mają zostać wznowione w środę.

Unia Europejska zgodnie potępiła przemoc na północy Kosowa i wezwała Belgrad oraz Prisztinę do szukania rozwiązania problemu poprzez dialog. „Użycie siły przeciwko żołnierzom KFOR-u ze strony ekstremistów serbskich jest nie do przyjęcia”, podało w komunikacie niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Tekst: kosova-sot.info, kosovapress.com, evropaelire.org., tłum. i red. K.D.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE