Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Zamieszki na ulicach Prisztiny
pristina, protesti, 1

Kosowo: Zamieszki na ulicach Prisztiny

W Prisztinie trwają zamieszki. Dziś o 14:30 Prezydent miasta Prisztina, Shpend Ahmeti został aresztowany o godzinie 14:30 i po 30 minutach zwolniony. Aresztowanie spowodowane było jego udziałem w protestach przeciwko Jablanoviciowi w sporze o kopalnię Trepça. Były prezydent miasta, a obecnie premier Kosowa, Isa Mustafa, użył siły przeciwko protestującym.

Protestujący niosą albańskie flagi i skandują hasła antyrządowe domagając się usunięcia z rządu Jablanovicia. Aleksandar Jablanović jest jednym z trzech serbskich ministrów wchodzących w skład utworzonego zaledwie przed miesiącem rządu Mustafy. Na „dzień dobry” zdążył jednak wywołać wzburzenie wśród albańskich Kosowarów. Kiedy bowiem Serbowie idący 06 grudnia 2015 z bożonarodzeniową pielgrzymką do cerkwi w Đakovicy (Gjakova) zostali przez Albańczyków zablokowani i obrzuceni śniegiem, nazwał ich „dzikusami”. Ze względu na historycznie uwarunkowany ładunek emocjonalny, jakim miasto to jest obłożone (było miejscem brutalnych walk w czasie wojny), Albańczycy uznali, że Jablanović obraża ich matki. Serbski minister próbował bronić się mówiąc, że nie skojarzył, co się stało w Đakovicy.

W ubiegłym tygodniu lider partii opozycyjnej Samostanowienie (Vetëvendosje) Albin Kurti, dał rządowi ultimatum – jeśli Jablanović nie zostanie usunięty ze stanowiska do poniedziałku, we wtorek (czyli dziś) protesty zostaną wznowione. Premier Isa Mustafa odmówił zmian w rządzie mówiąc, że obecnie Kosowo ma poważniejsze kłopoty: Jablanović nie jest problemem, natomiast sytuacja ekonomiczna, sytuacja na rynku pracy, współpraca regionalna, owszem.

Jak widać po materiałach filmowych, Albin Kurti dotrzymał słowa. Do tej pory około 30 osób zostało rannych, policja używa gazu łzawiącego i działek wodnych by rozpędzić demonstrantów, którzy twierdzą, że protestują w imię zachowania integralności swego państwa, przeciwko Premierowi, który ich zdaniem sprzyja Serbom, i dla uczczenia honoru swoich matek.

Premier Mustafa oznajmił, że jedyną dopuszczalną drogą osiągania celów politycznych przez partie w Kosowie jest droga demokratycznych wyborów parlamentarnych.

Źródła: balkaninsight, balkaninsight2, telegrafi, ripost

tłumaczenie z j. albańskiego: Agata Rogoś

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE