Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Zamordowano małżeństwo serbskich repatriantów

Kosowo: Zamordowano małżeństwo serbskich repatriantów

Małżeństwo Milovan (lat 52) i Ljiljana Jevtić (lat 50), którzy po konflikcie w 1999 r. ponownie osiedlili się w kosowskiej wsi Talinovac, nieopodal Uroševaca (alb. Ferizaj), zostali zamordowani w piątek, późnym wieczorem, strzałem z broni palnej. Ich ciała w rodzinnym domu, który znajduje się na skraju wsi, ok. godz. 22 odkrył sąsiad. Wszczęte śledztwo nie wskazało do tej pory potencjalnych winowajców.

Zastrzelony Milovan Jevtić był przedstawicielem rady wiejskiej, w której mieszkali repatrianci. Po odkryciu zabójstwa, jeden z innych przedstawicieli tego organu, Branislav Milenković zażądał od EULEX-u zabezpieczenia ich ewakuacji ze wsi do Štrpc. W Talinovacu mieszka obecnie  17 Serbów, stanowiących 8 rodzin, osoby w średnim i podeszłym wieku. Do 1999 r. mieszkało ich tutaj ok. 200.

Wicepremier Kosowa Slobodan Petrović potępił morderstwo i wyraził nadzieję, że organy śledcze, szybko wyjaśnią okoliczności morderstwa, dodając, że policja zatrzymała na razie kilku podejrzanych. Morderstwo potępił też szef misji ONZ w Kosowie (UNMIK) Farid Zarif, który wezwał instytucje Kosowa do znalezienia osób odpowiedzialnych za ten czyn, w możliwie najkrótszym czasie.

Zabójstwo potępił też Goran Bogdanović, ustępujący minister ds. Kosowa i Metochii w serbskim rządzie, kierując pytanie do społeczności międzynarodowej Serbowie o to, co jeszcze musi się zdarzyć, by władze w Prisztinie zaczęły odpowiednio dbać o bezpieczeństwo serbskich mieszkańców? Z kolei Oliver Ivanović sekretarz stanu w tym ministerstwie powiedział, że śmierć serbskich repatriantów, społeczność międzynarodowa powinna potraktować jak światło alarmowe. Według jego słów, Kosowu jeszcze na długi czas potrzebna będzie obecność międzynarodowych sił pokojowych. Zbrodni nie potępili ani ustępujący, ani wybrany Prezydent Serbii, ani też prezydent i premier Kosowa, a głos w sprawie zabrał jedynie ustępujący minister spraw wewnętrznych i przyszły premier rządu – Ivica Dačić.

- Mam nadzieję, że Serbowie w Kosowie nie są obywatelami drugiej kategorii – oznajmił.

Posłanka parlamentu Kosowa, Rada Trajković powiedziała, że kosowscy Serbowie czują się bezradni po zabójstwie małżeństwa Jevticiów.

- Nie wiem, co mogę powiedzieć, poza tym, że my, Serbowie czujemy się całkowicie bezradni. Nie jestem zaskoczona, zastanawiałam się jedynie kiedy dojdzie do kolejnego aktu przemocy wobec Serbów – powiedziała Trajković.

Przypomnijmy, podczas święta Vidovdanu, 28 czerwca br., doszło do aktów wandalizmu ze strony prisztińskich Albańczyków, którzy obrzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa trzy autobusy z podróżującą młodzieżą serbską, powracającą z obchodów serbskiego święta w miejscowości Gazimestan. Czyn ten spotkał się z brakiem reakcji ze strony najwyższych władz Kosowa.

Relacja ówczesnych wydarzeń

Źródło: tanjug.rs, nezavisne.com, politika.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE