Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Zapomniana turystyka

Kosowo: Zapomniana turystyka

Turystyka jest nadal jednym z najmniej rozwiniętych sektorów gospodarki Kosowa, a władze wciąż nie mają pomysłu na rozwój branży, oceniają przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci ds. turystyki apelując równocześnie – przy okazji Międzynarodowego Dnia Turystyki (World Tourism Day) – do instytucji państwowych o podjęcie starań na rzecz poprawy infrastruktury turystycznej.

Kosowo ma do zaoferowania około 100 miejsc, które są atrakcyjnymi miejscami pod względem turystycznym, wynika z sondażu wśród członków organizacji związanych z turystyką. I to w tych miejscach powinno się turystykę rozwijać, powiedział kierownik projektu Turg Kosova Rexhep Myftari. Celem projektu jest właśnie promocja turystycznej listy „Top 100” w kraju.

– Kiedy zdecydowaliśmy się na pracę  nad tym projektem, wiele razy ludzie pytali nas, czy w Kosowie jest sto miejsc wartych zobaczenia – mówił koordynator projektu. – W Kosowie nie ma stu takich miejsc, ale zgodnie z listą, który sporządziliśmy, są 934 punkty, które zalicza się do obiektów dziedzictwa kulturowego i miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Z czołówki można wymienić miejsca jak Szar Planina (Malet e Sharrit), Alpy Albańskie (Bjeshkët e Namuna), z ośrodkiem narciarskim i rekreacyjym Brezovica i Rugova, szczyt Ljuboten, (Maja e Lubotenit) i Djeravica (Maja e Gjeravicës) – najwyższy szczyt w Kosowie o wysokości 2 656 m n.p.m.

Kosowo obfituje i znane jest także z powodu innych atrakcji turystycznych: Źródła Białego Drinu (Burimi i Drinit të Bardhë), Wodospadu Mirusha (Ujëvara e Mirushës), licznych jaskiń, szczególnie Jaskini Gadime (Shpella e Gadimës), rzeki Nerodime, jak i termicznych źródeł – Klokot i Pejë (Banja e Kllokotit dhe Banja e Pejës.)

Wszystkie te miejsca turystyczne potrzebują jednak inwestycji w infrastrukturę, jest obecnie bardzo zniszczona, powiedział ekspert ds. Turystyki Zeke Ceku dodając, że w Kosowie, najbardziej atrakcyjnymi miejscami są nieodkryte obszary i regiony słabo rozwinięte, które pozostały niezagospodarowane z powodu nieskoordynowanej polityki i złej strategii.

Instytucje Kosowa – wyjaśniał Ceku – przywiązują zbyt małą wagę do rozwoju turystyki. Gdyby sektor ten szybciej się rozwijał, wpłynąłby istotnie na rozwój gospodarczy kraju. Niestety świadomość opinii pulicznej o roli i znaczeniu turystyki jest niewielka, ocenił Ceku.

Tymczasem w 2011 r. Kosowo znalazło się wśród stu najciekawszych miejsc turystycznych świata według międzynarodowej firmy Skyscanner.

 

Światowy Dzień Turystyki ustanowiono w 1970 wybierając datę 27 września, w celu podkreślenia znaczenia turystyki w budowaniu wartości społecznych, gospodarczych, politycznych i kulturalnych, a także przypomnienia o wkładzie turystyki w realizację Milenijnych Celów Rozwoju Narodów Zjednoczonych.

 

Źródło: evropaelire.org

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE