Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Zatwierdzono zakończenie nadzoru niepodległości

Kosowo: Zatwierdzono zakończenie nadzoru niepodległości

Rząd Kosowa ratyfikował porozumienie z UE w sprawie przedłużenia mandatu EULEX-u do czerwca 2014 r. Jednocześnie zatwierdził poprawki do konstytucji, wraz z którymi kończy się faza międzynarodowego nadzoru niepodległości.

Przewodniczący Komisji ds. Konstytucyjnych, Arsim Bajrami uznał ten dzień jako historyczny dla Kosowa, zbiegający się także z 22 rocznicą ogłoszenia Konstytucji Kaçanickiej, która określała Kosowo jako niepodległe i suwerenne państwo.

– Bez wątpienia 7 września jest historyczną chwilą dla Kosowa. Proces, który rozpoczął się przed 22 laty wraz z przyjęciem Konstytucji, podpisanej w Kaçaniku, kończy się dziś, odzyskaniem pełnej niepodległości przez Kosowo. Jest to moment podziękowania wszystkim, którzy wnieśli swój wkład, aby Kosowo stało się niezależnym i suwerennym państwem bez nadzoru międzynarodowego – skomentował Bajrami.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami,  zmiany konstytucyjne oraz kontynuacja mandatu EULEX-u, poparły dwie partie opozycyjne – Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) oraz Sojusz na Rzecz Przyszłości Kosowa (AAK).

Przewodniczący LDK, Ismet Beqiri powiedział, że wiele problemów, z którymi musi zmierzyć się Kosowo, w obliczu tych zmian, wydaje się mniej istotne. Dodał, że LDK będzie wspierała zmiany konstytucyjne oraz mandat EULEX-u, jednak przypomniał rządowi, że ten nie ma powodu do świętowania.

–  LDK jest świadoma, że Kosowo zmaga się z wielkimi problemami, takimi jak korupcja, brak prawnych rządów, bieda, brak rozwoju gospodarczego, niestabilna sytuacja na północy kraju. Dlatego nie ma czasu na wielkie uroczystości i święto powinno się zamienić w pracę, a odpowiedzialność rządu Kosowa, w utrzymanie integralności terytorialnej kraju – stwierdził Beqiri.

Jedynym parlamentarnym przeciwnikiem, który nie zgodził się na kontynuację mandatu misji EULEX w formie, w jakiej działała do tej pory, był ruch Samostanowienie (alb. Vetëvendosje). Szef tejże partii, Visar Ymeri powiedział, że z tymi zmianami konstytucyjnymi nie zakończy się nadzór, natomiast rozpocznie się jego nowa faza.

Zmiany konstytucyjne, dzięki którym nadszedł koniec nadzoru międzynarodowego dostały 98 głosów za, 10 przeciw oraz 1 wstrzymujący się. Za zmianami było także 22 posłów z ugrupowań, wśród których byli przedstawiciele mniejszości narodowych. Natomiast projekt ustawy o ratyfikacji porozumienia międzynarodowego między Republiką Kosowa a UE w sprawie europejskiej misji w zakresie praworządności w Kosowie, uzyskał poparcie 97 deputowanych, podczas gdy 11 z nich było przeciwnych.

Likwidacja nadzoru było decyzją Międzynarodowej Grupy Sterującej obejmującej USA, kraje UE (uznające niepodległość Kosowa), Turcję, twierdząc iż Kosowo spełniło podstawowe warunki, zgodnie z Planem Ahtisariego, znanego także jako porozumienie o statusie Kosowa.

Przedłużenie mandatu EULEX-u o kolejne 2 lata, było wynikiem kilku porozumień, podpisanych przez rząd oraz prezydent Kosowa, Atifete Jahjagę  i  Wysoką Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Catherine Ashton.

Źródło: evropaelire.org 

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE