Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Zbyt mało pieniędzy w obiegu

Kosowo: Zbyt mało pieniędzy w obiegu

Ostatnimi czasy w Kosowie pojawił się nowy trend handlowy – wymiana towaru za towar. Najczęściej oferowana jest ziemia, materiały budowlane i wyposażenie domu. Ekonomiści twierdzą, że świadczy to o niewystarczającej ilości pieniędzy w obiegu i może spowodować spadek płynności finansowej gospodarki kosowskiej. Jednakże przedstawiciele Banku Centralnego Kosowa (Banka Qendrore e Kosovës, BQK) utrzymują, że dzięki płynności systemu bankowego, w Kosowie jest wystarczająco dużo pieniędzy. Zgodnie z danymi BQK, pod koniec marca 2012 r., w obiegu było 862 mln EUR, czyli o 3,5% więcej niż w ubiegłym roku.

Dyrektor Instytutu Riinvest, Lumir Abdixhiku uważa, że Kosowo posiada wystarczające środki pieniężne, ale nie na rynku, o czym świadczą problemy firm w utrzymaniu płynności finansowej  oraz ich zadłużenie. Główną tego przyczyną jest wyprowadzenie części pieniędzy, pochodzących z prywatyzacji za granicę oraz brak równowagi handlowej, spowodowany wysokim importem.

Podobnego zdania jest rektor Uniwersytetu Universum, Alejtin Berisha, który twierdzi że brak pieniędzy na rynku jest widoczny w każdej sferze życia, a jego powodem jest zmniejszenie się pomocy zagranicznej oraz mniejsze wpływy z przekazów pieniężnych od emigrantów.

Źródło: gazetaexpress.com, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE