Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Zebrane plony nie są w stanie zaspokoić popytu na zboże

Kosowo: Zebrane plony nie są w stanie zaspokoić popytu na zboże

Kosowska produkcja zbóż będzie w stanie pokryć 70-75% własnego zapotrzebowania, twierdzi Ministerstwo Rolnictwa. Tymczasem przewodniczący kosowskiego Związku Rolników, Tahir Tahiri przewiduje, że liczba ta może wynieść zaledwie 35%, winą za niskie plony obarczając Ministerstwo Rolnictwa.

– Według naszych wyliczeń, plony w tym roku wyniosą od 4000 do 4200 kg na 1 ha, jednak dokładne dane dotyczące średnich plonów, będziemy mogli podać po tym jak zgromadzimy wszystkie raporty ze wszystkich gmin – powiedział Jusuf Çikaqi z Ministerstwa Rolnictwa, dodając, że biorąc pod uwagę to, że w tym roku obsadzono 83 875 ha, Kosowo byłoby w stanie zaspokoić 70-75% własnych potrzeb.

Przewidywane zbiory są mniejsze niż zeszłoroczne, które, według Ministerstwa Rolnictwa, wyniosły średnio 4600 kg na 1 ha.

Tymczasem Tahir Tahiri twierdzi, że tegoroczne plony będą w stanie zaspokoić maksymalnie 35% popytu. Według danych członków Związku Rolników oraz rolników, których odwiedził, plony wynoszą ok. 3200 kg na 1 ha. Winę za tak małą liczbę ponosi Ministerstwo Rolnictwa, twierdzi Tahiri.

– Na tak niskie plony wpłynęły dostarczone przez rząd niskiej jakości nawozy oraz nasiona, które nie zostały skontrolowane przez inspektorów. To ogromna porażka – przyznał Tahiri. Poza tym, duża część rolników, z powodu braku środków finansowych, użyła ponad połowę mniej nawozów niż jest to wymagane.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla jednak, że w tym roku 8664 rolników otrzymało łączne 3,6 mln EUR dotacji w ramach wsparcia sektora zbożowego. Poza tym przeznaczono 500 tys. EUR na dotacje do paliwa w okresie żniw.

 

Źródła: gazetaexpress.com, kosovatimes.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE