Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Znaleziono szczątki ciał w Mitrovicy

Kosowo: Znaleziono szczątki ciał w Mitrovicy

W minioną sobotę, niedaleko dawnych koszarów byłej Armii Jugosłowiańskiej, w południowej części Mitrovicy (dzielnica Bair), podczas wylewania fundamentów pod zabudowę, natrafiono na szczątki co najmniej dwóch osób. Jest mało prawdopodobne, że są to szczątki ofiar ostatniej wojny w Kosowie.

Podczas konferencji prasowej, rzecznik kosowskiej policji Besim Hoti przypomniał, że kilka miesięcy temu także znaleziono w tej okolicy ludzkie szczątki i okazało się, że nie pochodziły one z lat 90-ych XX w. Sześć lat temu, w pobliżu koszarów odnaleziono innych 55 ciał. Wówczas zespół lekarzy sądowych doszedł do wniosku, iż szczątki pochodzą z okresu II wojny światowej.

Przeciwnego zdania są przedstawiciele organizacji „Głos Rodziców z Mitrovicy”, które zrzeszają rodziny zaginionych Albańczyków. Są oni przekonani, że jest to część masowego grobu. Jej przewodniczący Bajram Çerkini, swoje zdanie argumentuje tym, że na miejscu odnaleziono łóżko i ciała zawinięte w koce.

Blerim Krasniqi, rzecznik EULEX-u, poinformował, że EULEX wciąż czeka na szczegółową analizę. – Pobrano próbki ciał, aby stwierdzić, czy mają znaczenie dla medycyny sądowej, tzn. czy należą do ludzi, którzy zginęli między 1 stycznia 1998 r. a 31 grudnia 2000 r., w trakcie wojny na Kosowie – potwierdził Krasniqi. Okres ten zakreślono na podstawie Kosowskiej Ustawy o Osobach Zaginionych, w oparciu o którą działa Wydział Medycyny Sądowej.

Około 1881 ofiar wojny w Kosowie nadal uznawanych jest za zaginione. Stowarzyszenia rodzin zaginionych po stronie albańskiej oraz władze w Prisztinie zwróciły się ostatnio do Belgradu z zapytaniem o los najbliższych, którzy zaginęli bez śladu podczas wojny w 1999 r. Istnieją podejrzenia, że masowy grób 250 Albańczyków znajduje się w miejscowości Rudnica, nieopodal Raszki, na południu Serbii. Szczątki ok. 400 osób, które przechowywane są w prisztińskiej kostnicy, nie nadają się do analizy DNA ze względu na swój stan, przez co nie jest możliwa ich identyfikacja.

Źródło: balkaninsight.com, b92.net, blic.rs, kosovahaber.net, slobodnaevropa.org

About Karolina Dargiel

KOMENTARZE