Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo/Serbia: zmniejszyła się liczba państw przyznających niepodległość Kosowa
Flag_of_Kosovo.svg

Kosowo/Serbia: zmniejszyła się liczba państw przyznających niepodległość Kosowa

Na swojej stronie internetowej kosowskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało uaktualnioną listę państw oficjalnie przyznających niepodległość Kosowa. Z listy zniknęły dwa państwa – Nigeria i Uganda. Jak się okazuje, nigdy nie wysłały one ministrowi spraw zagranicznych Kosowa żadnej noty uznającej niepodległość.

O tym, że Nigeria i Uganda uznały niepodległość Kosowa poinformował opinię publiczną w swoim czasie minister Behgjet Pacolli. Co ciekawe już wtedy zaprzeczył temu nigeryjski MSZ. Kosowska prasa pisze o tym, że już 9 lat po ogłoszeniu niepodległości władze Kosowa nie wiedzą, ile dokładnie państw je uznało. Co więcej, z listy nie usunięto także południowoamerykańskiego Surinamu, który niedawno wycofał decyzję o uznaniu niepodległości. O tym kroku państwo poinformowało serbską dyplomację, Kosowo zaś tego faktu nie przyjmuje.

Aktualnie niepodległość Kosowa uznaje 110 państw świata, oraz 4 terytoria sporne.

Spośród państw europejskich odłączenia od Serbii nie uznają między innymi: Grecja, Cypr, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Rosja, Ukraina czy Mołdawia.

Źródła: b92.net, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE