Home / Społeczeństwo / Kosowski film „Kolona” zostanie wyświetlony na trzech festiwalach filmowych

Kosowski film „Kolona” zostanie wyświetlony na trzech festiwalach filmowych

film kolona - źródło-koha.net

Krótkometrażowy film autorstwa Ujkana Hysaja zostanie zaprezentowany w marcu podczas trzech międzynarodowych festiwali. Najpierw „Kolona” pojawi się w Kalifornii w USA na festiwalu Cinequest, który trwa od 26 lutego do 10 marca. Konkurs ten wyszukuje nowe talenty, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii filmów krótkometrażowych. Następnie kosowski film zaprezentuje się podczas innego prestiżowego festiwalu filmowego, fińskiego Tampere Film Festival, który trwa od 6 do 10 marca. Natomiast pod koniec miesiąca, film Ujkana Hysaja będzie wyświetlony na Międzynarodowym Festiwalu w Wilnie, trwającym od 14 do 28 marca.

Reżyser zapowiedział, że ze względu na zbliżone terminy festiwali, będzie mógł pojawić się tylko na dwóch europejskich konkursach, w Finlandii i na Litwie. Hysaj jest pełen nadziei, że jego film zdobędzie nagrodę podczas któregoś z konkursów, ale przygotowuje się również na to, że może wrócić z pustymi rękami, gdyż konkurencja jest ogromna. Wiele filmów biorących udział w festiwalach ma już na swoim koncie prestiżowe nagrody. Jednak kosowskie dzieło również może poszczycił się sukcesami. Podczas Asian International Film Festival w Seulu oraz na konkursie filmowym w Meksyku film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego. W ramach 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Warszawie „Kolona” zdobyła nagrodę publiczności. Ponadto film miał już kilka innych występów na europejskich festiwalach filmowych, m.in. na Izmir Short Film Festival w Turcji, InterFilm Fest w Niemczech czy Tirana International Film Festival.

27-minutowy film Ujkana Hysaja został zrealizowany przy Współpracy Kosowskiego Centrum Kinematografii (Qendra Kinematografike e Kosovës) w 2010 roku. Opowiada historię Rodziny Adema (w tej roli Synaj Raça), która podczas wojny w Kosowie w 1999 postanawia uciec z kraju. Oprócz żony i syna, Adem zabiera za sobą żonę i syna swojego brata. Po drodze zostają zatrzymani przez serbskie wojsko i Adem jest zmuszony podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE