Home / Baklava / Kraj ciągle nieodkryty, czyli 6 powodów, dla których warto odwiedzić Bośnię i Hercegowinę
visegrad_bosnia_i_hercegowina

Kraj ciągle nieodkryty, czyli 6 powodów, dla których warto odwiedzić Bośnię i Hercegowinę

Bałkany od długiego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć turyści odwiedzają różne zakątki Bałkanów, pod względem turystycznym Bośnia i Hercegowina zdaje się być traktowana po macoszemu. Oto sześć powodów, dla których warto zwiedzić i ten kraj.

Miejsca do odwiedzenia

Choć Dubrownik lub Belgrad to dużo bardziej popularne kierunki podróży, Bośnia i Hercegowina wcale nie jest gorsza – także może poszczycić się wieloma miejscami wartymi zwiedzenia. Na naszej liście niewątpliwie pojawi się Mostar i znajdujący się tam Stary Most, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Będąc w BiH, warto także wybrać się do Međugorje, słynnego miejsca kultu religijnego, a także do Sarajewa, rezerwatu ptaków Hutovo blato oraz do urzekającego źródła rzeki Buny czy kanionu rzeki Rakitnicy. Na deser warto dodać, że jakiś czas temu rozpoczęto wykopaliska archeologiczne pod Sarajewem, które związane są z kulturą antyczną.

Piękno krajobrazu, spokój i naturalność

W Bośni panuje bardzo swojski klimat – w miasteczkach ludzie się znają, a wobec turystów wykazują się wielką gościnnością. Powietrze jest czyste, a miasta wolne od zgiełku i przelewających się tłumów, które to są nie do uniknięcia w kurortach. Piękne widoki i zróżnicowanie krajobrazu powodują, że Bośnia i Hercegowina jest miejscem idealnym dla entuzjastów Bałkanów preferujących ciszę i spokój.

Budżet

Tak, jak wiele dobrego można powiedzieć o wybrzeżu Adriatyku, tak wiele złego można powiedzieć o cenach – choć nie są one może horrendalne, nie należą też do najniższych, zwłaszcza w sezonie, w samym środku kurortów nadmorskich. Chociaż bośniackie wybrzeże jest bardzo krótkie (bo zaledwie siedemnastokilometrowe), z pewnością znajdziemy tam nocleg, miejsce, gdzie możemy się pożywić, a także sposobność, żeby spędzić urlop wedle własnych upodobań. Nierozwinięta turystyka i wciąż nie odkryte przez obcokrajowców miejsca powodują, że wszystko jest dużo tańsze niż u sąsiadów BiH.

Doskonała baza wypadowa

Choć w samej Bośni i Hercegowinie jest co zwiedzać, miejsce noclegowe w tym kraju może nam także posłużyć jako baza wypadowa. BiH sąsiaduje z Chorwacją, z Serbią oraz z Czarnogórą, dzięki czemu możemy dostać się w wiele miejsc w stosunkowo niewielkim czasie. Z północy kraju spokojnie możemy skusić się na wycieczkę do Osijeku, Vukovaru lub Zagrzebia, natomiast kierując się na zachód, otrzymujemy dostęp do całego wybrzeża chorwackiego, w tym: do Istrii, Zadaru, Splitu czy Makarskiej. Południe kraju okaże się doskonałą bazą wypadową do magicznego Dubrownika oraz na dłuższe wycieczki, na przykład do pięknej Czarnogóry, Kosowa czy Macedonii. Skierowanie się na wschód oznacza dla nas wycieczkę do Serbii, która także obfituje w ciekawe miejsca i zabytki. Czyż nie brzmi to przyjemnie?

Różnorodność

Bośnia i Hercegowina to miejsce, gdzie krzyżują się rozmaite kultury, a także gdzie pielęgnuje się bałkańskie tradycje. Podróż do tego kraju to także okazja do poznania burzliwej i zawiłej historii, która nie oszczędzała mieszkańców. Innymi słowy – BiH to doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek i zwiedzanie, ale także poznawanie kultur i poszerzanie wiedzy o świecie.

Pomoc poprzez przyjemności

Czy wyobrażacie sobie, że można jednocześnie rozkoszować się wakacjami i pomagać? Tak, takie luksusy są możliwe! Jako że Bośnia i Hercegowina w oczach świata jawi się jako mały, obcy kraj dławiony wojnami, a turystyka wciąż nie prosperuje jak należy, turyści są dla miejscowych na wagę złota. Odwiedzając BiH nie tylko zyskujemy nowe doświadczenia i odpoczywamy od zgiełku kurortów, ale także przyczyniamy się do rozwoju sezonowego biznesu. Choć jedna grupa wczasowiczów to tylko kropla, która nie zapewni ogromnego rozwoju, kilka takich grup to już jest coś. Żeby można się było rozwijać, trzeba mieć podstawy – i odwiedzając ten kraj, te podstawy dajemy: udowadniając miejscowym, że naprawdę warto otworzyć się na turystów i pokazując innym, że warto tam zajrzeć.

About Ewa Król

Studentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Fascynuje ją Chorwacja, muzyka z lat 80. i dobra literatura. Cały rok potrafi marzyć o wakacyjnym wyjeździe nad Adriatyk.
KOMENTARZE