Home / Bałkany / Chorwacja / Król Lear rozmawia z Hamletem po rumuńsku w chorwackiej wieży Babel
Dalibor Martinis źródło timeoutcoatia.com

Król Lear rozmawia z Hamletem po rumuńsku w chorwackiej wieży Babel

Na rozpoczynającym się 1 sierpnia w Gdańsku 17. Festiwalu Szekspirowskim zobaczymy dwóch znanych artystów z Bałkanów. Rumuński aktor Emil Boroghină wystąpi z monodramem na podstawie sztuk Szekspira i jego sonetów, chorwacki performer Dalibor Martinis, którego prace wchodzą w skład kolekcji The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, zaprezentuje performans „Simultaneous Speech”.

17. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku potrwa od  1 do 6 sierpnia. Obok prezentacji spektakli z Polski, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, Niemiec i Słowacji podczas imprezy będzie można wziąć udział w warsztatach teatralnych, czy spotkać się z twórcami. Przedstawieniom towarzyszyć będzie konferencja „Języki władzy / języki sztuki”, podczas której spotkają się wybitni teatrolodzy, antropolodzy, filozofowie i publicyści jak Eli Rozik, Patrice Pavis, Maria Shevtsova, Manfred Pfister, Michael Dobson, Eva Rysova, Tadeusz Sławek, Jan Klata, Jacek Kopciński czy Jan Tokarski.

W monodramie Emila Boroghiny „Cały świat to scena a ludzie na nim to tylko aktorzy” usłyszymy m.in. fragmenty „Romea i Julii”, „Otella”, „Króla Leara”, wybranych sonetów. – Tego co robię w tym spektaklu nie mogę nazwać „graniem” – opowiada o swojej pracy Boroghină. – Monodram to bardziej transmisja wywoływania w widzach pewnych idei, prowokowania do myślenia.

Olteńczyk to wybitna postać rumuńskiego teatru. Ukończył Akademię Teatru i Kina w Bukareszcie. Przez 12 lat pełnił funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Craiova, jednego z lepszych w Rumunii i znanego na całym świecie. Obecnie szefuje Międzynarodowemu Festiwalowi Szekspirowskiemu w stolicy Oltenii. Nad monodramem na podstawie dzieł Szekspira pracuje od wielu lat. W 2010 roku Jurnalul Naţional, poczytny dziennik z Bukaresztu, przyznał mu swoje wyróżnienie podkreślając, że tylko dzięki jego osobistej wiarygodności i talentom można organizować festiwal szekspirowski w tak trudnych dla artystów czasach kryzysu finansowego.

Emil Boroghina źródło facemcartile.blogspot.com

Na Festiwalu w Gdańsku możemy zobaczyć również performans „Simultaneous Speech” Dalibora Martinisa, jednego z bardziej znanych chorwackich performerów, specjalisty od sztuki video i transmediów. Prace Martnisa wchodzą w skład kolekcji m.in.: The Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz Stedelijk Museum w Amsterdamie. Wśród jego dokonań są takie performanse jak: „Dalibor Martinis/1978 Talks to Dalibor Martinis/2010″ oraz „Coded Confessions” („Kodowane Spowiedzi”), pokazywane w 2009 roku w Gdańsku podczas konferencji naukowej „Blending Media. Art in the Theatre / Theatre in the Arts” w trakcie 13. Festiwalu Szekspirowskiego. Martinis uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach, m.in. w Sao Paolo Biennale, Biennale w Wenecji, oraz festiwalach filmowych w Berlinie, czy San Francisco. Jest laureatem licznych nagród (Tokyo Video Festival, Wroclaw, Triest), a jego nagrania pokazywały europejskie stacje telewizyjne.

W „Simultaneous Speech” / „Równomowa” Chorwat koncentruje się na różnorodności głosów i języków, które niosą ze sobą wielość interpretacji tych samych informacji. Język i tekst służą mu jako medium, poprzez które przeszłe i obecne wydarzenia przeplatają się, tworząc zupełnie nowe znaczenia. Nawiązując do biblijnego pomieszania języków przy budowie Wieży Babel, Martinis ukazuje problemy współczesnej komunikacji. Aby pokazać problemy, które występują przy porozumiewaniu się w wielojęzycznym świecie, do pracy nad spektaklem Martinis zaprosił osoby posługujące się językami arabskim, chińskim, francuskim, greckim, hindi, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, rosyjskim, suahili, tureckim czy węgierskim.

Monodram „Cały świat to scena a ludzie na nim to tylko aktorzy” Emila Boroghiny 3 sierpnia o godz. 16 i 5 sierpnia o godz. 19 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Bilety 30/20 zł.

Performans Dalibora Martinisa „Simultaneous Speech” 1 sierpnia o godz. 14 i 15.30 na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Bilety 5 zł.

Źródła: youth.am, Festiwal Szekspirowski

Fragment spektaklu „Simultaneous speech” Dalibora Martinisa
Strona Dalibira Martinisa
Strona Emila Boroghiny

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE