Home / Bałkany / Chorwacja / Królowa Danii z wizytą w Chorwacji
krolowa Danii - index.hr

Królowa Danii z wizytą w Chorwacji

Autorka: Barbara Skorczewska

Królowa Danii Małgorzata II przybyła we wtorek do Chorwacji, aby wraz z duńskimi inwestorami uczestniczyć w chorwacko-duńskiej konferencji gospodarczej.

- Z wielką przyjemnością spoglądam na wspaniale rozwijające się państwo chorwackie, które doskonale integruje się ze zjednoczoną Europą. Mam nadzieję, że duńskie przedsiębiorstwa w pełni wykorzystają potencjał Chorwacji, a moja wizyta w tym kraju sprawi, że wzajemne stosunki gospodarcze naszych państw się zacieśnią – powiedziała monarchini podczas wtorkowej wizyty w Zagrzebiu. Królowa podkreślała także wielokrotnie, że Chorwacja jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla duńskich inwestorów w regionie, czego dowodem miało być uczestnictwo aż 32 duńskich przedsiębiorstw w zorganizowanej wspólnymi siłami konferencji. Prezydent Chorwacji Ivo Josipović wyraził nadzieję, iż Chorwacja przyciągnie duńskich inwestorów, co pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy i wspomoże rozwój gospodarczy państwa.

Królowa Małgorzata II wraz z małżonkiem Henrykiem, udała się także do Koprivnicy, gdzie odwiedziła browar duńskiej marki Carlsberg. Na piątek zaplanowała wizytę w Splicie, gdyż jak podkreślała podczas swego przemówienia „ma wspaniałe wspomnienia związane z chorwackim wybrzeżem”.

Dania jest na 20 miejscu wśród państw inwestujących w Chorwacji, a jej największymi inwestycjami w tym kraju są fabryka wełny mineralnej Rockwool Adriatic, browar Carlsberg Croatia, fabryka materiałów budowlanych Hartmann , a także sieć sklepów JYSK, która do tej pory otworzyła w Chorwacji 15 placówek.

Źródła: slobodnadalmacija.hr, balkans.aljazeera.net, vecernji.hr 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE