Home / Kultura / Królowa flamenco, Ursula Lopez spotka się z turecką publicznością
ursula lopez - aktuel.com.tr

Królowa flamenco, Ursula Lopez spotka się z turecką publicznością

Mistrzyni pełnego pasji i ognia tańca, jakim jest flamenco, Ursula Lopez wraz ze swoją grupą oraz Rafaele i Utrerą, najlepszymi interpretatorami utworów flamenco przygotowuje się do występu, który odbędzie się 21 – 22 listopada 2014 r. w Centrum TIM Show. 

Co do jej życia, urodzona w Kordobie Ursula Lopez, która używa w tańcu na scenie wszelkich rekwizytów i oczarowuje widza, w późnym wieku rozpoczęła karierę akademicką, pracowała z wielkimi mistrzami na świecie i zapewne jest jednym z niewielu artystów scenicznych, którzy poświęcili życie dla tańca.

Biografia

Ursula Lopez urodziła się w Montilli (prowincja w Kordobie). Artystka, która bardzo późno rozpoczęła edukację akademicką, ukończyła naukę klasycznego tańca hiszpańskiego i baletu. Krótko potem wyjechała do Sewilli, aby kontynuować swoją edukację i naukę flamenco. W tym celu pracowała z wielkimi mistrzami, jak Manolete i Manolo Marin, który w operze « Carmen » Carlosa Saury wysunął się na piedestał na początku kariery zawodowej.

W 1996 r. została członkinią w Compañia Andaluzia de Danza, gdzie pracowała osiem lat. Zdobyła miejsce tancerza-solisty na wszystkich pokazach i wyjeżdżała na turnieje ważnych imprez festiwalowych i teatralnych na świecie. Lopez, która zaprezentowała utwór Maríi Pagés « El Perro Andaluz » i « La Vida Breve » Jose Antoniego na otwarciu Teatru Królewskiego w Madrycie oraz ostatniego dzieła Antonio Gadesa przygotowywanego na Festiwal w Grenadzie, « Bodas de Sangre », może zyskać szacunek dzięki swoim interpretacjom scenicznym.

W 2004 r. Ursula z dużym sukcesem pokazała na biennale flamenco w Sewilii wraz z Rafaelem Campallo « Don Juan Flamenco » oraz z Andresem Marinem « Asimetrias ». W listopadzie tego samego roku rozpoczęła pracę, jako artysta gościnny w Hiszpańskim Balecie Narodowym, co trwało do 2006 r. W tym to czasie wyjechała na turnée z dziełami Jose Antonio Ruiza, takimi jak « La Leyenda » i « Cafe de Chinitas ». Ursula w 2007 r. zaczęła tworzyć własny zespół i na Festiwalu Flamenco w Jerez zatańczyła swój pierwszy utwór, « Abriendo Camino ». Rok później powróciła na festiwal z produkcją « Flamenco se escribo con jota » z Rafaelem Campello i Miguelem Angelem Berną.

Po współpracy z Joaquinem Grilo nad utworem « Belmonte », wygrała nagrodę publiczności na Festiwalu Flamenco w Jerez w 2010 r. We wrześniu dwa lata później zaprezentowała wraz ze swoją grupą nową produkcję taneczną, « La Otra Piel » na biennale Flamenco w Sewilli. Przedstawienie zostało pokazane rok później na tym samym festiwalu w Teatrze Villamarta oraz zdobyło uznanie, zarówno ważnych krytyków, jak i publiczności.

Ponadto, Ursula wraz z Davidem Peña (Dorantesem) i Javierem Ruibalem stworzyli bardzo ciekawy pomysł na występ « InterAccion » i tym samym wzięli udział w artystycznym dialogu.

Na zakończenie należy wspomnieć, że Lopez zatańczyła w Moskwie, Saragossie, Kijowie, Bukareszcie, Kiszyniowie, Kordobie i Amsterdamie. Dodatkowo, po opuszczeniu Studia Flamencodanza w Sewilli, zajmie się poprawą edukacji w swoim atelier, które organizuje na całym świecie.

Źródła: aktuel.com.tr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE