Home / Kultura / Film / „Krugovi” jako serbski kandydat do Oskara
krugovi - b92.net

„Krugovi” jako serbski kandydat do Oskara

Autorka: Aleksandra Szmurlik

Znany jest już serbski kandydat do Oskara w kategorii najlepszy obcojęzyczny film długometrażowy. Komitet ekspertów z Filmowej Akademii Nauki i Sztuki (Akademija filmske umetnosti i nauke – AFUN) w Belgradzie zdecydował, iż na to wyróżnienie zasługuje film Srđana Golubovića „Krugovi” („Kręgi”) będący serbsko-niemiecko-francusko-słoweńsko-chorwacką koprodukcją.

Przypomnijmy, że fabuła filmu inspirowana jest prawdziwą heroiczną historią Serba, Srđana Aleksića z Trebinja, który to w 1993 roku wstawił się i wybawił od pewnej śmierci mieszkającego w tym samym mieście Alena Glavovicia. Swoje zachowanie przypłacił śmiercią, pobity przez członków wojska Republiki Serbskiej zmarł, w wieku 27 lat, w skutek zadanych ran.

W głosowaniu, które odbyło się po pokazie filmu w kinie „Fontanna” w Belgradzie, wzięło udział 14 członków komisji (przewodnicząca  Živković, reżyserzy Darko Bajić, Vera Vlajić, Milan Jelić i Ljubomir Radičević, filmoznawcy dr Petar Volk i Božidar Zečević, montażysta Jelena Ðokić, aktorki Dušica Žegarac i Ružica Sokić, kostiumolog Stanislava Zarić, dyrektor zdjęciowy Milorad Jakšić Fanđo, kompozytor Kornelije Kovač, aktor Irfan Mensur i krytyk Milan D. Špiček.) Zwycięzca zdobył 9 głosów, drugi, z pięcioma głosami, był film Miroslava Momčilovića „Smrt čoveka na Balkanu” („Śmierć człowieka na Bałkanach”).

Reżyser Srđan Golubović był bardzo szczęśliwy z powodu wygranej i wyraził nadzieję, że film będzie godnie reprezentował serbska kinematografię. Dodał, że to wielkie wyróżnienie dla niego, jak i całej ekipy, która pracowała przy filmie. – Biorąc pod uwagę, że już otrzymaliśmy nagrodę na największym amerykańskim festiwalu filmów niezależnych „Sundance Film Festival”, film jest także dystrybuowany w Ameryce, myślę, że będziemy w stanie godnie się przedstawić się i stanąć do wyścigu o Oskara – komentował reżyser. Dla Golubovicia nie jest to pierwsza przygoda z Akademią. Przypomnijmy, że w 2008 roku jego film „Klopka” („Pułapka”) znalazł się w gronie dziewięciu filmów nominowanych do Oskara.

Golubović nie ukrywał, że liczy na finansową pomoc Ministerstwa Kultury, by zakupić czas w mediach i rozreklamować film w kręgach ekspertów, którzy decydują o tym, które filmy znajdą się finalnie w szczęśliwej dziewiątce.

Film zdążył już zdobyć uznanie zarówno wśród znawców jak i wśród publiczności, i otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym nagrodę publiczności na 19. Festiwalu Filmowym w Sarajewie.

Źródło: novimagazin.rs, klix.ba

KOMENTARZE