Home / Polska i Bałkany / Kryzys skłania Greków do pracy w Albanii. U Greków

Kryzys skłania Greków do pracy w Albanii. U Greków

Greckie przedsiębiorstwa działające w Albanii zatrudniają coraz więcej obywateli Grecji, szczególnie na stanowiskach kierowniczych, a kolejnej fali greckich pracowników oczekuje się po wakacjach, pisze Gazeta Shqip powołując się na informacje od firm. Zjawisko to – szczególnie widoczne w Tiranie, gdzie siedzibę ma większość zagranicznych biznesów – jest powodem zaniepokojenia Albańczyków obawiających się utraty pracy.

Główną przyczyną tego zjawiska jest zapewne kryzys gospodarczy w Grecji i związana z nim trudna sytuacja na rynku pracy. Istnienie elementu przymusowości w podejmowaniu decyzji o pracy w Albanii potwierdza fakt, że w kilku znanych firmach z branży marketingowej, public relations czy konsultingowej część greckich pracowników przebywa w Albanii od poniedziałku do piątku, a na weekend wraca do domu.

Napływ kolejnych dyrektorów i kierowników z Grecji oczekiwany jest, z pewnym niepokojem, po wakacjach.

- We wrześniu mają przyjechać do naszego kraju obywatele greccy, z których większość będzie pracować na kierowniczych stanowiskach w spółkach, w których właścicielami lub zarządzającymi są Grecy – powiedział portalowi Gazeta Shqip pracownik jednej z firm operatorów telefonii komórkowej.

W tej sytuacji albańscy pracownicy greckich firm obawiają się, że zostaną zastąpieni przez Greków. Dotyczy to zwłaszcza spółek zarządzanych przez Greków, ponieważ są oni bardziej skłonni zaproponować swoim rodakom relatywnie wysokie wynagrodzenie.

Równocześnie nowo zatrudnianym Grekom oferuje się możliwość nauki języka albańskiego, zarówno w prywatnych szkołach językowych, jak i na specjalnych zajęciach organizowanych przez uniwersytety.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE