Home / Bałkany / Chorwacja / Książę Karol i księżna Kamila odwiedzą Bałkany
ksiaze-karol-i-camilla-parker-bowles-12498_l

Książę Karol i księżna Kamila odwiedzą Bałkany

Karol, książę Walii i Kamila, księżna Kornwalii, odwiedzą Chorwację, Serbię, Czarnogórę i Kosowo w dniach 14-19 marca br.
Swoją wizytę para książęca rozpocznie w Chorwacji, gdzie zostaną oficjalnie przywitani przez prezydent Kolindę Grabar-Kitarović w Zagrzebiu. Planowana jest wizyta w Teatrze Narodowym, spotkanie z dziećmi i udział w przedstawieniu z okazji rocznicy śmierci Wiliama Szekspira. 15 marca goście udadzą się do Osijeku. Księżna, która od 2009 roku pracuje nad podniesieniem świadomości na temat osób dotkniętych przemocą, weźmie udział w spotkaniu z lokalnymi mentorami w zakresie zapobiegania przemocy seksualnej.
16 marca książę z małżonką przybędą do Belgradu. Karol weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami prawosławnych, katolickich, anglikańskich, muzułmańskich i żydowskich społeczności w mieście. Para książęca odwiedzi Nowy Sad, gdzie pozna serbską sztukę, dziedzictwo narodowe i prawdziwą regionalną kuchnię.
18 marca, książę Walii z małżonką, udadzą się do Czarnogóry, by świętować 10 rocznicę uzyskania niepodległości przez kraj. Wizytę rozpoczną od dawnej stolicy kraju, Cetinje, gdzie przywita gości prezydent Filip Vujanović. Będzie to okazja do zapoznania się z tradycyjną czarnogórską muzyką, sztuką, kuchnią i kulturą. Karol odwiedzi Muzeum Narodowe, gdzie spotka się z ikonografami. W Podgoricy natomiast planowane jest spotkanie z premierem kraju i przedstawicielem rządu, a księżna Kamila ma złożyć wizytę przedstawicielom UNICEF-u.
Ostatnim punktem programu jest wizyta w Kosowie. W Prisztinie powita parę książęcą prezydent Atifete Jahjaga. Planowany jest udział w konferencji międzywyznaniowej i ceremonii ku pamięci ofiar wojennych.

Źródło: princeofwales.gov.uk, portalanalitika.de

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE