Home / Bałkany / „Kto wciska mi kit”? Boban czy Justyna?
Źródło: youtube.com
Źródło: youtube.com

„Kto wciska mi kit”? Boban czy Justyna?

Serbski trębacz, Boban Marković i polska piosenkarka Justyna Steczkowska nagrywają razem płytę. Przedsmakiem tego, co znajdzie się na krążku jest singiel „Kto wciska mi kit”. Teledysk do piosenki został nakręcony w Serbii i dzisiaj odbyła się jego premiera na kanale youtube. Muzykę do piosenki napisał Marković, a słowa Filip Łobodziński. Wspólna płyta Justyny i Bobana ukaże się we wrześniu tego roku.

Boban Marković jest liderem grupy Boban Marković Orkestar, gdzie gra na trąbce i skrzydłówce. Boban Marković Orkestar koncertował w całej Europie, w lipcu odwiedził Polskę i zagrał na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza” Visegrad Wave w  Czeremsze. Zespół serbskiego muzyka wielokrotnie z powodzeniem występował w Gučy, w konkursie trębaczy. Orkiestra otrzymała tam m.in. wyróżnienie dla najlepszego zespołu oraz najlepszego występu. W 2001 roku Marković otrzymał nagrodę Pierwszej Trąbki.  Gatunek jaki uprawiają muzycy określa się jako Balkan Brass. Boban Marković współpracował przy tworzeniu muzyki do wielu filmów m.in. Underground i Arizona Dream Emira Kusturicy.

Pomysłodawcą wspólnego albumu polskiej piosenkarki i serbskiego trębacza jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz (projekt „Kayah i Bregović”, „Yugopolis”, „Yugoton”). Singiel promujący płytę „Kto wciska mi kit” znalazł się na trójkowej Liście Przebojów oraz na liście przebojów Kafana.fm. Jeśli Wam się podoba, możecie głosować na stronie programu Trzeciego Polskiego Radia.

W polskich mediach duet Justyny i Bobana jest szeroko komentowany. Teledysk porównywano do filmów Kusturicy. W istocie klip przypomina trochę stylistykę serbskiego reżysera, ale jest to raczej nieudolna kopia mistrza. Steczkowska występuje w nim w roli cyganki. Wszystko jest dosyć dosłowne i trochę przerysowane. Konwencja ślubu przypomina teledysk „Prawy do lewego” Kayah i Bregovicia.

Czy album Justyny Steczkowskiej i Bobana Markovicia powtórzy sukces Kayah i Gorana Bregovicia z 1999 roku? Przekonamy się. Sami oceńcie oglądając singiel na youtubie. Zachęcam także do komentarzy i dyskusji na ten temat.

źródła: youtube.com, festiwalczeremcha.pl

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE