Home / Bałkany / BiH / Który kraj na Bałkanach oferuje najlepszą jakość usług ?
Restauracje w Turcji - turizmdebusabah.com

Który kraj na Bałkanach oferuje najlepszą jakość usług ?

W okresie od 13 czerwca do 30 lipca, agencja Global Market Solutions z Sarajewa, we współpracy z agencjami regionalnymi, siódmy raz z rzędu przeprowadziła badanie podstawowych elementów jakości usług, w celu znalezienia najlepszej obsługi w regionie. Badaniem objętych zostało sześć krajów: Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Słowenia i Serbia.
Tajemniczy klienci odwiedzili 800 różnych obiektów, m.in.: salony samochodowe, banki, stacje benzynowe, małe sklepy, supermarkety czy obiekty turystyczne.
Zbadano pięć podstawowych elementów jakości usług: powitanie, identyfikację potrzeb/pragnień klientów, wiedzę o produkcie, ofertę dodatkowych produktów i podziękowanie za wizytę.
Wyniki badań pokazały, że czarnogórscy i bośniacko-hercegowińscy handlarze są najbardziej nieprzyjaźni w regionie. To właśnie te kraje zajęły dwa ostatnie miejsca w rankingu. Bośnia i Hercegowina osiągnęła rezultat 66%, a Czarnogóra, która szczególnie musi popracować nad jakością oferowanych usług, wynik 58% (tj. o 10% mniej niż w ubiegłym roku).
Najlepsza w regionie, pod względem jakości usług, okazała się Słowenia, z rezultatem 79%. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do 2014 roku, kraj zanotował wzrost o cztery punkty procentowe. Drugie miejsce przypadło Serbii, z wynikiem 76% (wzrost o 3%). Trzecie miejsce zajęła Chorwacja (71%).

Źródło: cdm.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE