Home / Bałkany / BiH / Kusturica: Budujemy miasto multietniczne i nie obchodzą nas ataki z federalnego Sarajewa

Kusturica: Budujemy miasto multietniczne i nie obchodzą nas ataki z federalnego Sarajewa

Robotnicy zaangażowani w budowę „Andrićgradu” przed kilkoma dniami zaczęli burzyć jeden z murów austrowęgierskiej twierdzy w celu pozyskania kamienia. Po protestach wzburzonych mieszkańców i ostrej reakcji opinii publicznej Kusturica w jednym z wywiadów nazwał fortyfikację „dziełem okupatora” i dodał, że „ni jedna baszta nie została uznana za zabytek”. Reżyser Emir Kusturica pokazał dziennikarzom pismo z Instytutu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego RS, w którym potwierdzono, iż twierdza znajdująca się na górze Strač w pobliżu Trebinja nie została umieszczona ani na stałej, ani na tymczasowej liście zabytków BiH. Stwierdził również, że nie obchodzą go protesty, domniemany zakaz pozyskiwania kamienia z murów twierdzy i wywożenia go do Andrićgradu ani też „ataki z federalnego Sarajewa”.

– Robimy, co do nas należy i budujemy miasto, które z założenia będzie multietniczne, gdyż użyliśmy materiałów budowlanych pochodzących od średniowiecznej serbskiej szlachty, imperium tureckiego, austrowęgierskich rządców i neoklasycyzmu – powiedział Kusturica.

Reżyser potwierdził, że w rocznicę rozpoczęcia budowy, tj. 28 czerwca (Dzień Świętego Wita; tego też dnia rozpoczęła się bitwa na Kosowym Polu) na miejskim placu odsłonięty zostanie pomnik Iva Andricia, który „będzie się unosić na wodzie”.

– Ukończony zostanie również Instytut im. Andricia, ratusz, centrum handlowe i kawiarnia „Jalija”, gdyż i za czasów tureckich, i za życia Andricia tak nazywano ten zakątek ziemi w ujściu rzeki Rzavy – oznajmił Kusturica.

W zeszłym roku Rząd RS zobowiązał lokalne społeczności, spółki jawne  i niektóre ministerstwa do finansowego wsparcia projektu „Andićgrad”, który realizowany jest zgodnie z zamysłem Kusturicy i którego budżet wynosi ok. 30 mln KM (ok. 64 mln PLN). Milorad Dodik i Kusturica zgodnie uznali, że projekt „ukazuje serbskiego ducha, który wypływa wprost z twórczości Andricia, powstałej dużo wcześniej niż została uformowana Republika Serbska”. Rząd RS, przedsiębiorstwo „Lotika” należące do Kusturicy oraz gmina Višegrad wspólnie utworzyły firmę „Andrićgrad”, większość kapitału należy do reżysera. Niechęć posłów opozycji w RS spowodowała przyjęcie poprawek do ustawy o opłatach z tytułu wykorzystania zasobów naturalnych do produkcji energii elektrycznej tylko do budowy „Andrićgradu”.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE