Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Kwestia Serbii podczas Rady ds. Zagranicznych

Kwestia Serbii podczas Rady ds. Zagranicznych

Kwestia Serbii i Kosowa była jednym z tematów wczorajszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli. Ministrowie spraw zagranicznych „27” skoncentrowali się przede wszystkim na omówieniu postępów w dialogu na linii Belgrad-Prisztina oraz sytuacji na północy Kosowa. Po zakończeniu dyskusji, Wysoka Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa poinformowała, że „unijni ministrowie wykazują duży optymizm ws. postępów Serbii i Kosowa w relacjach z UE”. Wyraziła także przekonanie o determinacji władz w Belgradzie w wypełnianiu zobowiązań, oświadczając że będzie ona dodatkowa zweryfikowana podczas zaplanowanej na ten tydzień wizyty unijnego pośrednika w dialogu obu krajów Roberta Coopera w Belgradzie i Prisztinie.
Na marginesie posiedzenia FAC, osobne rozmowy z europejskimi politykami prowadził szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić. Po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Guido Westerwelle poinformował, że „nigdy wcześniej nie było lepszego porozumienia między Serbią a Niemcami”, dodając że rozmowy z Westerwelle będą kontynuowane podczas zbliżającej się konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Serbski minister spotkał się także z unijnym komisarzem ds. rozszerzenia Stefanem Füle oraz szefem szwedzkiej dyplomacji Carlem Bildtem.
To, czy wrażenia Jeremicia o „zielonym świetle Unii dla Serbii” nie są mylne, okaże się podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych (GAC) 27-28 lutego br., poprzedzającej marcowy szczyt Rady Europejskiej.

 

Źródło: blic.rs, emportal.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE