Home / Bałkany / Chorwacja / Lekarze emigrują z Chorwacji
Lekarze w Chorwacji - jutarnji.hr

Lekarze emigrują z Chorwacji

 

Chorwacka Izba Lekarska ogłosiła że, do końca stycznia 2014 roku oczekuje się, że około 300 lekarzy wyjedzie z Chorwacji, aby uczyć się i kształcić zagranicą. Kształcenie jednego lekarza kosztuje Chorwację około 300 000 HRK [ około 165 000 PLN], do tego należy doliczyć koszt specjalizacji.

Jak mówi dr Hrvoje Minigo, przewodniczący Chorwackiej Izby Lekarskiej, zjawisko migracji lekarzy do bogatszych państw jest znane nie tylko Chorwatom. Powołuje się na przykład Polski, gdzie po wejściu do Unii Europejskiej prawie co szósty lekarz opuścił kraj.

Według danych zebranych przez Izbę, dotyczących wyjazdów lekarzy w lipcu i sierpniu, najczęściej opuszczają Chorwację lekarze bez specjalizacji, zaraz po nich oraz chirurdzy, interniści i anestezjolodzy. Kierunkami emigracji są Niemcy, Szwecja i Norwegia. Lekarzom, którzy dopiero co skończyli studia, w Niemczech oferowana jest pensja w wysokości około 4000 EUR miesięcznie brutto [ 16 800 zł], pracując 48 godzin tygodniowo, bez dyżurów i nadgodzin. Najwięcej zarabiają lekarze z ponad 12 – letnim stażem, którzy otrzymują pensję w wysokości 6685 EUR [ 28 077 zł].

Odkąd Chorwacja została członkiem Unii Europejskiej, każdego miesiąca wyjeżdża średnio 44 lekarzy. Niektórzy lekarze wyrażają jednak zainteresowanie pracą w Chorwacji. Są to przede wszystkim obywatele chorwaccy, którzy do tej pory mieszkali zagranicą.

 Źródło: vecernji.hr

 

About Martyna Piaskowska

KOMENTARZE