Home / Gospodarka / Handel / Lepiej inwestować w Serbii niż w Chorwacji

Lepiej inwestować w Serbii niż w Chorwacji

 

 

 

 

 

 

W ciągu roku 2012 Serbia kilkukrotnie prześcignęła Chorwację jeśli chodzi o przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Ponieważ głównym motorem napędzającym gospodarkę są właśnie inwestycje z zagranicy w chorwackich mediach postawiono pytanie dlaczego zagraniczne firmy wybierają Serbię.

Głównym czynnikiem wpływającym  na decyzję lokalizacji inwestycji w Serbii jest zdecydowanie niższa cena ziemi w strefach przemysłowych – dla przykładu: metr kwadratowy ziemi w serbskim Vršcu kosztuje 6 a w chorwackim Bakaru 80 EUR. Oprócz tego, porównując warunki w obu tych krajach, Serbia wypada lepiej pod względem oferowanych przywilejów podatkowych jak i celnych.

– Różnica w cenie wynika z lokacji naszej strefy przemysłowej, posiadamy zaplecze portowe, pełną infrastrukturę, autostradę Rijeka – Zagrzeb, znajdujemy się blisko Włoch i Austrii, tłumaczy prezes strefy przemysłowej Bakar Tomislav Klarić.

– Staramy się być uczciwi wobec właścicieli gruntów, które znajdują się wewnątrz obszaru przemysłowego, opłacamy ziemię zgodnie z wyceną eksperta prawnego. W Serbii pracownikom można płacić po 100, 200 euro. U nas płace robotników i tak są zbyt małe, a w Serbii dostają 3 razy mniej, dodaje.

Klarić tłumaczy, że w Serbii z powodu braku rozwiniętej gospodarki,  jedyną szansą na przyciągnięcie nowych inwestorów  jest maksymalne obniżenie cen gruntów pod wynajem.

– Jeśli nie byłoby zainteresowania naszą strefą przemysłową, jeśli jej budowa nie byłaby ukończona,  jeśli nie zrobilibyśmy wielkich inwestycji w infrastrukturę, też byśmy tak rozmyślali, mówi Klarić.

Serbia staje się atrakcyjniejszym państwem pod względem lokalizacji inwestycji również ze względu na przyznawane przywileje. Rząd Serbii, na przykład, daje dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy w wysokości 10.000 EUR na nowo zatrudnioną osobę.

 

Tekst i zdjęcie: novilist.hr, tłum. i red. Marta Kaliszewska

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE