Home / Bałkany / Macedonia / Lepsze fundamenty dla stosunków ekonomicznych Macedonii z Serbią

Lepsze fundamenty dla stosunków ekonomicznych Macedonii z Serbią

Skopje| 19 grudnia 2011 r.

 

W czasach kryzysu, głównym celem współpracy Macedonii i Serbii powinna być produkcja regionalnych produktów oraz działania mające na celu likwidację barier ekonomicznych pomiędzy obu krajami.

– Przemysł metalurgiczny, budownictwo, rolnictwo i farmacja to główne sektory w obrębie, których Serbia i Macedonia powinny zwiększyć swoją współpracę poprzez wspólne uczestnictwo na rynkach trzecich – podkreślili uczestnicy macedońsko-serbskiego forum, które odbyło się w piątek w Skopje z okazji wizyty prezydenta Serbii Borisa Tadicia w Macedonii.

– W chwili, kiedy Serbia zaczyna produkcję samochodów, Macedonia może stać się poważnym partnerem poprzez produkcję części samochodowych – poradził serbski prezydent.

W celu zwiększenia współpracy ekonomicznej, potrzebny jest nie tylko potencjał, ale niezbędne są inwestycje w główne projekty infrastrukturalne, takie jak Korytarz 10, gazociągi, czy linii wysokiego napięcia z Niszu do Kumanova.

Szefowie izb handlowych Macedonii i Serbii przekonywali, że oba kraje powinny skorzystać z umowy CEFTA (Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu) i stworzyć regionalny produkt, z którym i Macedonia i Serbia będą konkurować na rynkach zachodnioeuropejskich.

 

Tekst i zdjęcie: kapital.mk, tłum. i red. Joanna Durlak

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE