Home / Baklava / Letnie szkoły językowe na Bałkanach – część druga
studenci

Letnie szkoły językowe na Bałkanach – część druga

Rumunia

Rolang school- szkoła specjalizująca się w nauce rumuńskiego przy współpracy z Lucian Blaga University w Sibu – organizuje letni kurs językowy w terminie od 28 lipca do 8 sierpnia. Zajęcia będą odbywały się na tamtejszym wydziale dziennikarstwa. Sibu w 2007 roku otrzymało tytuł europejskiej stolicy kultury, zostało też docenione przez magazyn Forbes, który umieścił je na 8 miejscu listy Ośmiu najbardziej idyllicznych miejsc do życia.

Zajęcia podzielone będą na trzy standardowe poziomy zaawansowania. Grupy zajęciowe będą niewielkie od 5 do maksymalnie 9 osób. Wykłady odbywać się będą w dwóch cyklach- porannym i popołudniowym.

W panelu porannym zajęcia odbywają się od 10 do 1. Po południu trwają od 15:30 do 17:30, wtedy odbywają się wycieczki z przewodnikiem (zwiedzanie miasta,tamtejszych muzeów) i projekcje filmowe. Istnieje możliwość uczestnictwa tylko w zajęciach, które odbywają się do południa, co kosztuje 230 euro. Osoby zdecydowane na skorzystanie z oferty językowej i kulturalnej muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 295 euro. Obie kwoty pokrywają koszta materiałów (podręczników, ćwiczeń, płyt CD, końcowego egzaminu i ew. certyfikatu)

Zakwaterowanie w hotelu o standardzie 2,3, lub 4 gwiazdkowym. W tej kwestii należy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami i wybrać typ preferowanego przez nas lokum. Aplikować na kurs należy drogą internetową do 30 czerwca, lub do 30 marca (w przypadku jeżeli zdecydujemy się na kwaterunek).

Słowenia

33 edycję letniej szkoły językowej w Słowenii przygotowuje Centre for Slovenie. Przewidziane są kursy dwutygodniowy i czterotygodniowy. Plan pierwszego z nich przewiduje 40 godzin zajęć, a drugiego 80. Zajęcia będą odbywały się w godzinach od 9 do 12:30. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych lekcji, które będą miały na celu poszerzenie wiedzy uczestników o Słowenii. Mają one charakter konwersatorium.W trakcie trwania kursu możemy liczyć na liczne wycieczki fakultatywne, zorganizowane wizyty w galeriach sztuki, czy muzeach.

Terminy kursu: 4 tygodnie- od 30 czerwca do 25 lipca (915 euro), 2 tygodnie- 30 czerwca- 11 lipca, lub od 14 do 25 lipca. (538, 84 euro). Zajęcia dodatkowe wykupić można za 157, 59 euro. Zgłoszenia należy dokonywać droga internetową nie później niż do 16 czerwca.

Nocleg należy sobie zorganizować, ponieważ organizator nie zapewnia zakwaterowania. Warunkiem uczestnictwa w kursie jest ukończenie 18 roku życia.

Bośnia i Hercegowina

Bosnian/Croatian/Serbian Summer School in Sarajvo to przedsięwzięcie organizowane już po raz szósty. Kurs odbywa się w dniach 21 lipca- 2 sierpnia. Mogą wziąć w nim udział wszyscy, którzy ukończyli 15 lat. Prowadzone zajęcia są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Wykłady podzielone są na 45 minutowe jednostki lekcyjne. W ciągu dnia odbywają się 4 takie lekcje. W sumie kursanci uczestniczą w 40 wykładach. Podział do grup ustalany jest na podstawie testu wstępnego pisanego pierwszego dnia kursu i krótkiej rozmowy z nauczycielem.

Program kulturalny jest rozbudowany, znajdują się w nim zarówno wycieczki, jak i warsztaty dotyczące min. literatury, kinematografii , tradycyjnych tańców itp. Organizator nie zapewnia zakwaterowania, dlatego należy pomyśleć o tej kwestii odpowiednio wcześniej. Cena kursu uzależniona jest od dnia, w którym złożymy nasze zgłoszenie. Szczegółową rozpiskę znajdziemy tu: http://www.lingvisti.ba/bsc-school/bcs-summer-school/price-of-the-school

Terminem ostatecznym zapisów na kurs jest 1 lipca.

About Alicja Kossek

Studentka Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim. Oczarowana Bałkanami, ale szczególnie bliska jest jej kultura i tradycje i Serbów. Uwielbia podróże, dobre kino, powieści kryminalne. Marzy o domku w Chorwacji, z którego będzie rozciągał się piękny widok na Adriatyk.
KOMENTARZE