Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Liberalizacja cła poskutkuje niższymi cenami
948_Carina-413x294

Serbia: Liberalizacja cła poskutkuje niższymi cenami

Od 1. stycznia 2014 r. w Serbii cła na import większości produktów przemysłowych i rolnych z UE zostaną zniesione. Jest to efekt realizacji SAA, czyli Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu, które weszło w życie 1 września 2013 r. Umowa ta stanowi podstawę prawną dla stosunków między UE a krajami Europy Południowo – Wschodniej, i obowiązuje aż do momentu wejścia Serbii do Unii.

Celem Porozumienia jest stworzenie strefy wolnego handlu między Serbią a państwami Unii Europejskiej w ciągu sześciu lat od momentu przyjęcia Tymczasowego Porozumienia o Handlu (które jest jednym z elementów SAA), czyli od 2009 roku.

Asystentka ministra handlu, Bojana Todorović, wyznała, że od początku roku większość produktów we wzajemnych handlu z Unią zostanie pozbawionych opłat celnych. Ma to skutkować większą konkurencyjnością oraz niższymi cenami.

Produkty, za które od nowego roku nie będzie płacone cło to między innymi jaja, kapusta, kawa, arbuzy i niektóre rodzaje mięsa. Jednak najbardziej strategiczne produkty rolnicze nie zostaną objęte całkowitą liberalizacją. Cło aż do momentu wejścia Serbii do UE zachowają na przykład produkty mleczne, ziemniaki, pomidory, śliwki, cukier, wyroby z kukurydzy i pszenicy a także tytoń i alkohole.

- Biorąc pod uwagę, że mamy stałą nadwyżkę w wymianie produktów rolnych z UE (ok. 400 milionów euro), myślę, że nie dojdzie do problemów, a do obniżki cen określonych produktów – mówi Todorović. W ministerstwie twierdzi się, że tak wysoki stopień liberalizacji wpłynie znacząco na strukturę rolnictwa w Serbii, ale zysków będzie z pewnością więcej niż strat. Ministerstwo Rolnictwa uspokaja zaś, że od pewnego czasu prowadzone były analizy wpływu zmian na serbską gospodarkę i rolnictwo, i że sektory te nie są zagrożone.

Unia Europejska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Serbii. Trafia do niej 61% wszystkich eksportowanych towarów. Jest też największym partnerem inwestycyjnym.

Źródło: tanjug.rs, politika.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE