Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Liczba żołnierzy KFOR-u w Kosowie nie zostanie zmniejszona
kfor - kosova.org, google.pl

Liczba żołnierzy KFOR-u w Kosowie nie zostanie zmniejszona

Autorka: Kamila Sadowska

Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, stanowczo potępił ataki na punkty wyborcze w północnej części Kosowskiej Mitrowicy w czasie niedzielnych wyborów. Podjął decyzję, że w związku z tymi incydentami wojska KFOR-u pozostaną w Kosowie, a sojusz nie zmniejszy ich liczby, wbrew wcześniejszym planom.

Uzasadniając swoją decyzję na konferencji prasowej w Brukseli stwierdził, że przemoc i zastraszanie nie mogą być tolerowane. Pytany o wcześniejszy plan sojuszu, który zakładał zmniejszenie liczby żołnierzy stacjonujących w Kosowie odpowiedział, że aktualnie nie jest to możliwe. Jego zdaniem niedzielne wydarzenia pokazują, jak ważne jest by angażować się w poprawę dialogu między Belgradem a Prisztiną, szczególnie mając na uwadze porozumienie zawarte przez przedstawicielu obu państw w Brukseli.

Wcześniej napisał na swoim Twitterze, że na wniosek EULEX-u siły KFOR-u zorganizowały na czas wyborów jednostki do szybkiego reagowania a także zabezpieczania transportu z wynikami wyborów. Rasmussen stwierdził, że lokalne wybory w Kosowie są kluczowym elementem dla normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.

KFOR, czyli międzynarodowe siły NATO działające na terenie Kosowa rozpoczęły operację wsparcia w czerwcu 1999 r. Polski Kontyngent Wojskowy w Kosowie (PKW Kosowo) uczestniczy w misji od lipca 2000 r. do dziś.

KOMENTARZE