Home / Polityka / Litwa i serbska droga ku UE
102020

Litwa i serbska droga ku UE

Premier Serbii, Ivica Dačić, gościł kilkanaście dni temu na Litwie, gdzie z litewskim premierem Algirdasem Butkevičiusem prowadził rozmowy o dalszej drodze Serbii ku eurointegracji. Jeden z głównych punktów spotkania dotyczył możliwości zorganizowania przez Serbię konferencji międzyrządowej. Mogłoby to nastąpić już pod koniec tego roku, czyli jeszcze w trakcie litewskiej prezydencji.

Podczas swojego pobytu w Wilnie, premier Dačić podziękował w imieniu swojego kraju za ratyfikowanie porozumienia o stabilizacji i stowarzyszeniu Serbii z Unią Europejską. Porozumienie to wejdzie w życie 1. września br.

Dzięki temu dokumentowi Serbia wkracza w nowy etap, którego nie obejmowało tymczasowe porozumienie handlowe, a który ureguluje m.in. częściową liberalizację zamówień publicznych, dostęp do rynku nieruchomości oraz ochronę obywateli Serbii zatrudnionych na terytorium UE.

Serbski premier wyraził nadzieję, że w przyszłości Serbia będzie zapraszana na konferencje ministrów odbywające się na poziomie UE.

Natomiast w czwartek (25. czerwca), litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius gościł w Belgradzie, gdzie potwierdził wolę Litwy we wspieraniu Serbii na jej drodze ku UE.

Litwa, jako ostatni kraj członkowski UE ratyfikowała porozumienia o stabilizacji i stowarzyszeniu Serbii z Unią Europejską z 2008 r.

Źródło: b92.net, tanjug.rs, tanjug.rs 2

 

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE