Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Lobbyści Thaçiego starają się wprowadzić sieć McDonald’s do Kosowa

Lobbyści Thaçiego starają się wprowadzić sieć McDonald’s do Kosowa

Amerykańska kompania lobbującą Patton Boggs, z siedzibą w Waszyngtonie otrzymuje od biura Hashima Thaçiego 50 tys. USD miesięcznie za lobbowanie na rzecz Kosowa, m.in. w sprawie otwarcia sieci barów szybkiej obsługi McDonald’s.

Zgodnie z dokumentacją przedstawioną Departamentowi Sprawiedliwości przez Patton Boggs, firma wielokrotnie kontaktowała się z  urzędnikami Departamentu Stanu w związku z otwarciem sieci barów szybkiej obsługi w Kosowie, rafinerii, a także innymi przedmiotami jej działalności. McDonald’s jest jedyną firmą, wymienioną z nazwy przez Patton Boggs jako przedmiot lobbingu. Jednakże nie są znane jeszcze plany sieci wobec Kosowa.

Rząd Kosowa zaangażował kompanię lobbującą Patton Boggs w sierpniu ubiegłego roku, jednakże informacja ta do tej pory nie została podana do wiadomości publicznej. Poprzednia umowa, również podpisana w ubiegłym roku, została anulowana, gdyż okazała się niezgodna z ustawą o zamówieniach publicznych.

Doradca premiera Thaçiego, Bekim Çollaku przyznał, że zlecono amerykańskiej kompanii Patton Boggs  lobbowanie na rzecz Kosowa, w celu zwiększenia liczby krajów, uznających niepodległość Kosowa oraz podniesienia jego pozycji na arenie międzynarodowej. Ponadto kompania ma zaoferować Kosowu usługi doradcze w kwestiach prawnych oraz wsparcie w nawiązywaniu nowych dyplomatycznych, promować możliwości inwestycyjne i  handlowe Kosowa, a także gromadzić fundusze z zagranicznych programów pomocowych.

Źródło: gazetajnk.com, telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE