Home / Bałkany / Bułgaria / Ludmił Angełow
angelov

Ludmił Angełow

Przy okazji Dni Bułgarii w Łodzi odbędzie się koncert bułgarskiego pianisty Ludmiła Angełowa, który jest doskonale znany wszystkim wielbicielom muzyki Chopina.

Ludmił Angełow urodził się w Warnie,  w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat i wkrótce zadebiutował na scenach muzycznych Sofii i innych miast Bułgarii. Z wyróżnieniem zakończył edukację w Państwowej  Akademii Muzycznej, im. Panczo Władigerowa w Sofii. Uczyli go m.in.: Wiktoria Spassowa, Ludmiła Stojanowa oraz fenomenalny pianista i pedagog Konstantin Stankowicz, były asystent Panczo Władigerowa.

Na powyższym filmie Ludmił Angelow wykonuje chopinowski
Walc op. 64 nr 2 cis-moll (a nie  nr 3, As-dur jak podano w opisie).
Polakom znany jest on głównie z wykonań Janusza Olejniczaka. 

Bułgarski pianista zdobywał nagrody na  międzynarodowych konkursach takich jak, m.in, Senigallia (Włochy, 1976 r.), Koncert im. Fryderyka Chopina (Polska, 1985 r.), Palm Beach International Competition (USA, 1990 r.), Piano Masters (Monte Carlo, 1994 r.) oraz World Piano Masters Tour (Francja, 1997 r.). Wystąpił w wielu prestiżowych salach i miejscach, m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Philharmonie Hall w Berlinie, Salle Pleyel and Salle Gaveau w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Herkulessaal w München, w Operze w Monte-Carlo, w Operze w Marsylii, Corum w Montpellier, Auditorio Nacional w Madrycie, Auditorium w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, Concert Hall w Moskwie, Palace of Music w Atenach, KBS Auditorium w Seulu i innych, a za jedne z jego najbardziej udanych występów uważane są „La Roque d’Anthéron International Piano Festival”, Newport Festival, Festiwal Chopinowski w Warszawie i „Rarities of Piano Music at Schloss vor Husum”.

Osiągnięcia Angełowa na polu chopinistyki są znaczące, szeroko znane i cenione w świecie muzyki. Pianista swą karierę chopinisty tak na dobre rozpoczynał w Warszawie, na Konkursie w 1985 r., dojściem do III etapu i wywalczeniem jednego z wyróżnień, co zmobilizowało go do dalszej pracy nad repertuarem chopinowskim, by w pewnym momencie wykonywać wszystkie dzieła naszego największego kompozytora.

Od 1992 roku Ludmił Angełow mieszka w Hiszpanii, gdzie jest założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Toledo. Zajmuje się także prowadzeniem kursów mistrzowskich w Hiszpanii i Bułgarii. W styczniu 2014 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się światowa premiera niedawno odkrytego Koncertu fortepianowego h-moll Moritza Moszkowskiego.  Oprócz Angełowa, wystąpił również bułgarski dyrygent Władimir Kiradżijew oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

Ludmił Angełow cieszy się popularnością w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, w Hong Kongu, Korei i na Tajwanie. Wykonywał recitale, koncerty muzyki kameralnej i grał jako solista z wieloma wiodącymi orkiestrami pod batutą słynnych dyrygentów.

Źródło: cantusfirmusbg.comfilharmonia.gda.plchopin.nifc.pl

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE