Home / Społeczeństwo / „Ludzie Kosowa” – współczesne oblicze Kosowa

„Ludzie Kosowa” – współczesne oblicze Kosowa

Znane kosowskie osobistości – w tym także prezydent, Atifete Jahjaga – a także zwyczajni przechodnie użyczyli swoich twarzy do projektu „Ludzie Kosowa”. W jego skład wchodzi około 500 fotografii, z których utworzono 6 mozaiek symbolizujących współczesne oblicze Kosowa.

Wystawa została otwarta w środę, 19 września w rezydencji ambasadora Francji w Prisztinie, Jean-François Fitou, który dokonał jej uroczystego otwarcia. Autorami wystawy są dwaj francuscy fotografowie, Romain Chambodut i Julien Malabry. Autorem zdjęć jest Chambodut, który podróżował po całym Kosowie, organizując sesje zdjęciowe na ulicy, fotografując przechodniów oraz lokalne osobistości. Po powrocie do Francji, Chambodut zaangażował swojego przyjaciela, Juliena Malabryego do stworzenia z fotografii Kosowian sześciu osobnych paneli, które od 24 września są eksponowane w kilku miejscach w Prisztinie, m.in. w Teatrze Narodowym, Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Prisztińskiego i lotnisku.

Romain Chambodut wyznał, że bardzo się cieszy, że brał udział w tym przedsięwzięciu. Jest zachwycony mentalnością mieszkańców Kosowa i ich naturalnością, którą udało mu się uchwycić na zdjęciach. Jego zdanie podziela Malabry, dodając, że niezwykłe było to, że prawie wszyscy fotografowani mieli szerokie uśmiechy na twarzy.

 

Źródło: zeri.info i koha.net 

About Maria Reptowska

KOMENTARZE