Home / Bałkany / Macedonia / Macedończycy ubierają się online
ecommerce

Macedończycy ubierają się online

Macedończycy coraz częściej robią zakupy przez Internet, a strony internetowe oferujące tego typu usługi zyskują na popularności, podaje lider.mk. Wśród najchętniej zamawianych produktów są ubrania oraz książki. Wielu konsumentów wciąż jednak nie ma zaufania do tej formy sprzedaży.

Przedsiębiorcy bezpośrednio zaangażowani w internetowy biznes są zdania, że tym, co skłania obywateli Macedonii do kupowania za pośrednictwem Internetu mogą być oferowane przez niektóre firmy zniżki przy zakupach grupowych. Właściciele stron umożliwiających tego typu usługi twierdzą, że ich firmy przeżywają „boom” szczególnie w czasach kryzysu, ponieważ atrakcyjna oferta zachęca obywateli o niższych dochodach. Uważają też, że Internet i portale społecznościowe są doskonałym sposobem na promowanie małych przedsiębiorstw, które muszą konkurować z dużymi detalistami. Z punktu widzenia przedsiębiorców pozytywnym aspektem elektronicznego sposobu sprzedaży jest fakt, że płatność dokonywana jest bezpośrednio, dzięki czemu firmy są chronione przed niespłacaniem długów przez klientów. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że do 2010 roku banki w Macedonii pracowały z kilkoma elektronicznymi sklepami, obecnie współpracują już z ponad 100.

Pomimo wzrostu zainteresowania zakupami online, w porównaniu do innych krajów europejskich Macedonia pozostaje w tyle. W Europie 80% obywateli kupuje produkty przez Internet. Wśród nich przodują Anglicy (82%), tuż za nimi znajdują się Duńczycy, Szwedzi, Niemcy oraz Finowie. Najrzadziej z tego typu usług korzystają Rumuni, Bułgarzy, Estończycy i Włosi. Anglicy, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Eurostat, najczęściej zamawiają żywność i ubrania, Szwedzi rezerwują wycieczki, a mieszkańcy Luksemburga kupują książki.

Źródła: lider.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE