Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 10 – 16 września 2012 r.

Macedonia: 10 – 16 września 2012 r.

Macedońskie firmy na targach motoryzacyjnych w Niemczech

Cztery macedońskie firmy zaprezentowały swoje produkty podczas odbywających się we Frankfurcie targów motoryzacyjnych „Automechanika”. Mowa tu następujących firmach: STD – producent amortyzatorów do samochodów użytkowych, autobusów i przyczep, „Ariazone” – producent automatycznych stacji do obsługi klimatyzacji samochodowych oraz innych urządzeń chłodniczych, „Branzis” – producent technologii informatycznych i „Ein Sof” – producent oprogramowania dla przemysłu samochodowego. Ich udział w imprezie wspierany był środkami z Projektu USAID (United States Agency for International Development) Rozwoju Inwestycji i Eksportu (IDEAS) oraz Projektu w zakresie inwestycji i eksportu, realizowanego przez GIZ (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit). (kurir.mk)

 

Zablokowane konta 37 256 firm

Połowa macedońskich firm w sierpniu 2012 r. miała zablokowane konta, wynika ze sprawozdań Banku Narodowego. Łączna liczba zablokowanych kont prywatnych firm wzrosła w tym miesiącu do 57 719. Liczby te są potwierdzeniem pogorszenia płynności finansowej przedsiębiorstw. W Macedonii, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, jest obecnie 73 118 aktywnych podmiotów gospodarczych. (plusinfo.mk)

 

Rośnie eksport winogron

Firmy zagraniczne wykazują coraz większe zainteresowanie kupnem winogron od hodowców z regionalnego związku hodowców winogron Agrotikveszija. Codziennie tylko za pośrednictwem terminalu celnego Kavadarci eksportowane jest około 500 ton winogron pochodzących z różnych odmian. Od początku okresu zbiorów do chwili obecnej wywieziono ponad 5 mln kilogramów tych owoców. Eksport jest wyższy niż w zeszłym roku, a jeśli obecna dynamika się utrzyma, zbiór winogron zakończy się już 20 września. (plusinfo.mk)

 

Skopje City mall zostanie otwarte 4 października

Na 90 tys. m2, z których 39 tys. będzie przeznaczone pod wynajem, obecnych będzie 150 renomowanych światowych i lokalnych marek. Inwestycja na dzień dzisiejszy wynosi 70 mln EUR i zapewni zatrudnienie dla około 2 tys. osób. W pierwszym roku działalności oczekuje się około 7,5 mln klientów. (plusinfo.mk)

 

Obroty w handlu detalicznym

Główny Urząd Statystyczny Macedonii podaje, że obroty w handlu detalicznym produktami niespożywczymi spadły o 3% w lipcu bieżącego roku, w stosunku do lipca roku ubiegłego. W handlu detalicznym produktami spożywczymi, napojami oraz wyrobami tytoniowymi nastąpił wzrost o 6,9%. Wzrost zaobserwowano również w sektorze paliw, w tym paliw samochodowych. (alfa.com.mk)

 

Prilepski marmur i ołów celem Oman Balkan Mining

Prilepski marmur i ruda cynku i ołowiu koło Osogova zainteresowały inwestorów z M/C Al Tamman Trading Est. L.L.C. Inwestorzy zarejestrowali już w Macedonii firmę Oman Balkan Mining i otrzymali pozwolenie na czteroletnie badania geologiczne w okolicy miejscowości Makedonska Kamenica i Kriva Palanka. Opłata koncesyjna wyniosła 300 tys. EUR. (kapital.com.mk)

 

Spadek w turystyce

Według Głównego Urzędu Statystycznego Republiki Macedonii liczba turystów odwiedzających Macedonię w lipcu 2012 r. w stosunku do lipca 2011 r. spadła o 2,4% do 116 913, a liczba noclegów spadła o 8%, do 545 337. Liczba turystów krajowych spadła o 8%, za to zwiększyła się o 9,2% liczba turystów zagranicznych. W okresie styczeń – lipiec 2012 w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, ogólna liczba turystów wzrosła o 4,3%. (libertas.mk)

 

Wzrost cen środków na inwestycje w rolnictwie

Ceny produktów rolniczych wzrosły w sierpniu 2012 r. o 8,2% w stosunku do cen z sierpnia 2011 r. Środki przeznaczone na inwestycje wzrosły w analizowanym okresie o 27,9%. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że nakłady finansowe na produkcję roślinną wzrosły o 34,2%, a koszty produkcji zwierzęcej o 12,3%. (maxim.mk)

 

TAV szuka pasażerów w Kosowie i południowej Serbii

W celu przyciągnięcia większej liczby pasażerów, przedstawiciele TAV Makedonija przedstawili w Prisztinie i we Vranju możliwości oferowane przez skopijskie lotnisko. Promocja linii TAV w regionie jest częścią obchodów pierwszej rocznicy otwarcia najnowocześniejszego lotniska na Bałkanach, im. Aleksandra Wielkiego w Skopje, a jej celem jest przekształcenie go w regionalny port lotniczy, mający obsługiwać 4,3 mln pasażerów rocznie. (plusinfo.mk)

 

Debenhams w Macedonii

Brytyjska sieć domów towarowych Debenhams planuje ekspansję na Bałkany, w związku z czym szuka lokali o powierzchni od 1500 do 3500 mw centrach handlowych i supermarketach. Debenhams planuje otwarcie swoich sklepów w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry i Albanii. W chwili obecnej istnieją 142 domy towarowe i 22 sklepy tej sieci, w Anglii i Irlandii Północnej oraz 67 sklepów franczyzowych w 25 krajach, zatrudniających około 29 tys. pracowników. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE