Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 11 – 17 lutego 2013 r.

Macedonia: 11 – 17 lutego 2013 r.

denari-mnogoo.mk

Spadek indeksów giełdowych

Indeks MBI-10 spadł o 1,6% i zamknął się na poziomie 1896,03,25 pkt, a MBID spadł o 0,2% do poziomu 2123,66 pkt. Łączny obrót na giełdzie w ubiegłym tygodniu spadł do poziomu 26,6 mln MKD (433 tys. EUR), w stosunku do tygodnia poprzedzającego, kiedy wyniósł on 40 mln MKD. Najwyżej notowane akcje w zeszłym tygodniu to akcje banku Komercijalna Banka, których wartość wyniosła 8,4 mln MKD (560 tys. PLN). (plusinfo.mk)

 

Coraz więcej lotów z Macedonii

W ubiegłym roku z macedońskich lotnisk wystartowało łącznie 906 871 pasażerów, co oznacza wzrost o 8,7% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost liczby pasażerów podróżujących z lotniska im. Aleksandra Wielkiego w Skopje wyniósł 9,1%, a z lotniska Św. Pawła Apostoła w Ochrydzie – 5%. Powodem jest głównie otwarcie wielu nowych połączeń lotniczych. Obecnie o otwarcie nowych połaczeń starają się linie Fly Dubai oraz WizzAir. (plusinfo.mk)

 

Przetarg na budowę dróg

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił przetarg na budowę 4 dróg regionalnych, finansowanych z pożyczek EBOiR. Odcinki, które mają zostać wybudowane to: Angelci – Veljusa – Vodocza – Banica, Radovisz – Koncze – Lubnica, Kavadarci – Musov Grob i Struga – Debar. Przetarg ma charakter międzynarodowy, a warunkiem udziału jest co najmniej 7 lat doświadczenia firmy i roczne przychody od 1,5 do 10 mln EUR w ciągu ostatnich 3 lat. (plusinfo.mk)

 

Powstanie platforma dla rozwoju przedsiębiorczości kobiet

Stworzenie platformy dla rozwoju przedsiębiorczości kobiet w Macedonii, przygotowanie bazy zawierającej informacje o kobietach prowadzących działalność gospodarczą oraz zwiększanie świadomości kobiet przedsiębiorców w państwie to część celów, które mają być zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu „Kobieca przedsiębiorczość – motor do tworzenia nowych miejsc pracy w Europie Południowo-Wschodniej”.  Projekt będzie realizowany w dziewięciu krajach, w tym w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Chorwacji, Kosowie, Macedonii, Mołdawii, Serbii oraz Turcji. (kapital.mk)

 

Spadek obrotów w przemyśle

Obroty w przemyśle na rynku macedońskim spadły w grudniu 2012 w porównaniu do grudnia 2011 o 27,7%. Największy spadek zanotowano w sektorze energetyki (58,1%), trwałych produktów konsumenckich (44,8%) oraz w przemyśle przetwórczym (23,1%). Spadek w stosunku do listopada 2012 wyniósł 0,9%, a w całym 2012 roku, w stosunku do roku 2011 – 16,8%. (plusinfo.mk)

 

Promocja wina Stobi w Rosji

Winiarnia „Stobi” po raz drugi zaprezentowała swoje wina na największych 18. Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego PROD EXPO w Rosji. Targi trwały od 11-ego do 15-ego lutego. Przewiduje się, że na na tegoroczne targi przybyło około 60 tys. uczestników, a wśród nich specjaliści ds. żywności i napojów, producenci, właściciele sieci marketów, dystrybutorzy i inni. Udział winiarni „Stobi” w PROD EXPO został dofinansowany przez Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Republiki Macedonii oraz  przez Macedońsko-Rosyjską Izbą Handlową. (preventus.mk)

 

Nabór pracowników do Van Hool Skopje

Belgijska firma Van Hool, budująca fabrykę autobusów w Skopje szuka pracowników, do obsadzenia 35 stanowisk. Poszukiwani są kierownicy zespołów, spawacze, stolarze, elektrycy, mechanicy, kontrolerzy, koordynatorzy czy asystenci. Budowa rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku, a jej całkowity koszt to około 200 mln EUR. Oczekuje się, że stworzonych zostanie od 400 do 500 nowych miejsc pracy. (faktor.mk)

 

Wzrost inflacji w styczniu

Wskaźnik kosztów utrzymania, który jest głównym wskaźnikiem inflacji wzrósł w styczniu 2013 w porównaniu do stycznia 2012 o 3,8%. W porównaniu do grudnia 2012, nastąpił wzrost o 0,3%. Największy wzrost rocznych kosztów utrzymania obserwuje się w sektorze odzieży i obuwia (10,9%), ogrzewania i oświetlenia (6,3%) zdrowia i higieny (4,6%), restauracji i  hoteli (5,3%) oraz produktów spożywczych (3,6%). (plusinfo.mk)

 

Wzrost liczby turystów

Według Państwowego Urzędu Statystycznego, w 2012 r. w Macedonii zarejestrowano 663 633 turystów, czyli o 2,5% turystów więcej niż w roku poprzednim. Liczba turystów zagranicznych wzrosła o 7,3%, a krajowych zmalała o 2,4%. Według statystyk liczba osób nocujących w Macedonii spadła jednak o 1%. (plusinfo.mk)

 

Nowe fundusze dla Państwowej Inspekcji Transportu

Konsorcjum złożone z włoskiej firmy Rina Services  i holenderskiej Pantelia BV otrzymało kontrakt o wartości 732 750 EUR, co pozwoli na wzmocnienie zdolności administracyjnych i operacyjnych Państwowej Inspekcji Transportu w Macedonii. Środki uzyskane zostały z funduszy przedakcesyjnych IPA. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE