Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 11 – 17 marca 2013 r.

Macedonia: 11 – 17 marca 2013 r.

denari-mnogoo.mk

Inwestycje w prilepskim browarze

Obecnie w browarze w Prilepie instalowana jest nowa linia do napełniania butelek piwem i napojami gazowanymi, a wartość inwestycji to 7,5 mln EUR. Zakupiono 15 nowych maszyn wyprodukowanych przez niemiecką firmę Krones i jest to największa inwestycja w browarze w tym roku. W 2011 r. prilepski browar zainwestował w technologię filtracji beztlenowej, dzięki czemu jest jednym z trzech browarów w Europie wykorzystujących tą technikę, dzięki której proces filtracji nie pozostawia odpadów. W ciągu ostatnich 10 lat suma inwestycji w prilepskim browarze wyniosła ponad 30 mln EUR. (alfa.mk)

 

Granit buduje w Strumicy i w Ochrydzie

Firma budowlana Granit ze Skopje kontynuuje prace budowlane w gminach Ochryd i Strumica. Niedawno podpisała umowę o wartości 5,313 mln MKD (86 tys. EUR) na budowę ulic w gminie Strumica. Firma ogłosiła, że prace zakończy w przeciągu dwóch miesięcy. Zaangażowała sie również w rekonstrukcję ulic gminy Ochryd. Wartość projektu to 30,7 mln MKD (500 tys. EUR). (plusinfo.mk)

 

Macedonia 75. w rankingu konkurencyjności turystyki i podróży

Według najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego Macedonia uplasowała się na 75. pozycji w rankingu konkurencyjności turystyki i podróży – o jedną wyżej niż w zeszłym roku. Najlepsze oceny otrzymała w zakresie przepisów prawa turystycznego. Raport obejmuje 140 krajów i został przygotowany w oparciu o kilka kryteriów, w tym: politykę i prawodawstwo, środowisko i infrastrukturę, bezpieczeństwo, zdrowie i higienę oraz stosunek państwa do turystyki. (sitel.com.mk)

 

Strefa Żabeni gotowa na inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy

W strefie Żabeni koło Bitoli oddano do użytku dwa kolejne obiekty: stację uzdatniania wody, która będzie oczyszczać wszystkie ścieki produkowane przez strefę przemysłową oraz transformatorownię. Wartość inwestycji wyniosła 1,8 mln EUR. Sama transformatorownia to inwestycja warta 80 mln MKD (1,3 mln EUR), oczyszczalnia – 500 tys. EUR. Strefa jest już w pełni przygotowana na przyjęcie nowych inwestorów i pracowników. (alfa.mk)

 

Wzrost PKB w IV kwartale 2012 r.

Produkt krajowy brutto w ostatnim kwartale 2012 roku wzrósł o 0,2%, poinformował Państwowy Urząd Statystyczny. Największy wzrost został odnotowany w budownictwie (o 10,6%) oraz w hotelarstwie i gastronomii (o 5,2%). Eksport towarów i usług spadł w ujęciu nominalnym o 0,5%, a import towarów i usług wzrósł o 6%. (stat.gov.mk)

 

Rekonstrukcja hydroelektrowni Boszava

Projekt rekonstrukcji elektrowni Boszava wart jest 13 mln EUR i jest projektem o zasięgu międzynarodowym. zwiększy on ilość wody pitnej w regionie i wody używanej do nawadniania w Kavadarci i Rosoman. W pełni wykorzystany zostanie potencjał rzeki Boszava. Wybudowanych zostanie 5 małych hydroelektrowni o mocy zainstalowanej 10 MW. (kanal5.com.mk)

 

Stary budynek Instytutu Geologicznego zostanie zburzony

W jego miejscu stanie nowy obiekt administracyjny, wybudowany wg projektu Żarko Czauszewskiego. W jego wnętrzu swoją siedzibę będzie miała Państwowa Izba Kontroli, Instytut Geologiczny i Spółka Akcyjna ds. budowy i zarządzania przestrzenią mieszkaniową i biurową. Zgodnie ze szczegółowym planem miejskim dla tej części miasta, budynek będzie miał wysokość 25 m i zbudowany zostanie na działce o powierzchni 1899 m2. (build.mk)

 

Budowa nowej winiarni w Rosomanie

Rozpoczęła się budowa winiarni Goce Delczev – Tikvesz o pojemności 10 mln litrów we wsi Trstenik niedaleko miejscowości Rosoman. Przemysł winny jest silną gałęzią macedońskiego przemysłu, przy czym około 85% macedońskiego wina przeznaczane jest na eksport. W zeszłym roku eksport wina osiągnął wartość rekordową – 1,15 mln hektolitrów. (plusinfo.mk)

 

Atrakcje turystyczne Macedonii zaprezentowane w Czechach

Na czeskim festiwalu „Dookoła świata”, na którym prezentowane są atrakcje turystyczne z różnych zakątków świata, zaprezentują się również przedstawiciele Macedonii. W dniach 23 – 24 marca w dwóch kinach w Pradze Macedonia zaprezentuje się za pomocą dwóch reportaży: pierwszy mówi o pięknie góry Pelister, najwyższego szczytu masywu Baba, który jest trzecim co do wielkości szczytem w Macedonii, a drugi to relacja z wyprawy rowerowej po krajach bałkańskich. (plusinfo.mk)

 

Nowa wystawa archeologiczna w Krivej Palance

Kolekcja zawiera 150 eksponatów, pochodzących z czasów prehistorycznych, okresu antycznego i wieków średnich. Są to przedmioty charakterystyczne wyłącznie dla tego regionu. Zwiedzający mogą obejrzeć unikalne znaleziska:  macedońskie wyroby z brązu, biżuterię, posrebrzane monety i naczynia.  (dnevnik.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE