Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 12 – 18 listopada 2012 r.

Macedonia: 12 – 18 listopada 2012 r.

Polska firma chce wprowadzić elektroniczny system opłat drogowych

Polskie przedsiębiorstwo PTI, przy udziale partnera biznesowego – firmy TEKSEL, chce wziąć udział w budowie elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd macedońskimi autostradami. PTI chce zaimplementować system DSRC, który został już wdrożony i sprawdzony w Polsce.

 

Na Jeziorze Ochrydzkim powstanie pas startowy

Ministerstwo Finansów zaprasza do budowy wodnego pasa startowego na Jeziorze Ochrydzkim. Konkurs przewiduje zaprojektowanie, finansowanie, budowę i zarządzanie wodnym lotniskiem. Ministerstwo wybierze prywatne przedsiębiorstwo lub koncesjonariusza na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. (vecer.com.mk)

 

Macedonia włączona do projektu Gazociągu Południowego

Po tym jak Gazprom zrezygnował z budowy południowej nitki Gazociągu Południowego do Grecji, rosyjski gaz popłynie do Macedonii najprawdopodobniej z Bułgarii. Macedonia nie będzie też krajem tranzytowym do Kosowa i Albanii, ale będzie odbiorcą końcowym.

 

Liberalizacja rejestracji domeny .MK

Procedura rejestracji domen w Macedonii zostanie zliberalizowana. Oprócz w Macedońskiej Sieci Badawczej MARNET, będzie można zarejestrować domenę przez prywatne firmy, które spełnią warunki rejestracyjne. Kiedy MARNET zaczął działalność w 2010 r. funkcjonowało 19 tys. zarejestrowanych użytkowników. Obecnie jest ich 35 tys. Oczekuje się, że po liberalizacji użytkownicy będą częściej wybierać domenę .mk niż .com. (utrinski.com.mk)

 

W Strumicy największe SPA na Bałkanach

W hotelu Sirius w Strumicy otwarte zostało największe centrum SPA & Wellness na Bałkanach, które zajmuje ponad 1500 m kw. i jest realizacją pierwszej części inwestycji. W SPA można skorzystać m.in. z krytego basenu, łaźni tureckiej lub parowej, groty solnej czy też pokoi relaksacji i masażu. Do końca 2013 roku ma zostać zakończona budowa boiska piłkarskiego, sali sportowej i dwóch kortów tenisowych.

 

Skarb Państwa zainwestuje 30 mln EUR w Popovą Szapkę

Ministerstwo Finansów Republiki Macedonii zatwierdziło plan inwestycji w centrum turystycznego Popova Szapka, który ma być realizowany w trzech fazach. W pierwszej ELEM zainwestuje 30 mln EUR w nową kolejkę linową, w nowe trasy i rozbudowę już istniejących, a także w powiększenie parkingów oraz odbudowę głównej drogi.

 

Nieopodatkowane lokaty i depozyty

Macedoński rząd przyjął poprawkę do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, która przewiduje wydłużenie okresu nieopodatkowania dochodów z lokat oszczędnościowych i depozytów do czasu przystąpienia Macedonii do UE, a nie jak uprzednio zakładano, do końca 2012 roku.

 

Powstanie zewnętrzny system kontroli ochrony danych osobowych

W tym celu zorganizowani  Międzynarodową Konferencję, pt. „Modernizacja przepisów kontroli ochrony danych osobowych”, która odbyła się z inicjatywy macedońskiego Generalnego Inspektora Danych Osobowych (DZLP) we współpracy z organem Komisji Europejskiej – Biurem Pomocy Technicznej i Wymiany Informacji (TAIEX).

 

Ustawa o mobbingu w przygotowaniach

Macedoński rząd we współpracy z Sojuszem Związków Zawodowych Macedonii (SSM) rozpoczął przygotowania nad nową ustawą dotyczącą ochrony pracowników przed tzw. mobbingiem w miejscu pracy.

 

Przedstawicielstwa greckich firm w Macedonii przenoszą środki do Grecji

Vero, OKTA i Skopska Pivara przekazały pieniądze z Macedonii do swoich siedzib w Grecji. Vero zaciągnęła pożyczkę na 10 mln EUR ze Stopanska Banka i przelała pieniądze do spółki matki „Veropoulis”, zaś OKTA zaciągnęła 5 mln EUR kredytu z różnych banków i przelała środki do Hellenic Pertoleum. Skopska Pivara przekazała pieniądze ze środków własnych. (utrinski.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE