Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 12 – 18 marca 2012 r.

Macedonia: 12 – 18 marca 2012 r.

18 marca 2012 r.

Turecki „Limak” zainwestuje 200 mln EUR w Macedonii

Turecka spółka „Limak” zainwestuje w Macedonii ponad 100 mln EUR w sektorze budowlanym, planuje również inwestycję kolejnych 100 mln EUR w turystyce, energetyce i rolnictwie.

Spółka nabyła już sporo państwowych gruntów, posiada plany zagospodarowania, planują budowę hotelu jednej z międzynarodowych sieci. Powstanie również centrum biznesowe o powierzchni ponad 90 tys. m², sześć 16-piętrowych budynków mieszkalnych z ponad 900 mieszkaniami oraz inne obiekty. Spółka planuje również inwestycje w infrastrukturę drogową, m.in. tunele, na które przeznaczona zostanie znaczna część środków. (kurir.mk)

 

Atrakcje turystyczne Macedonii zaprezentowane w Polsce

Dyrektor macedońskiej Agencji wspierania i promocji turystyki, Jordan Trajkov, spotkał się z organizatorem Targów Turystyki w Poznaniu oraz z dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Turystyki. Uzgodniono, że przedstawiciele biura ITAKA udadzą się z wizytą do Macedonii oraz że możliwe jest zorganizowanie lotów czarterowych między oboma krajami. Przewidywane są 1 – 2 loty przez okres 20 – 25 tygodni. (plusinfo.mk)

 

17 marca 2012 r.

„Vitalia” wchodzi na grecki rynek

Firma „Vitalia”, specjalizująca się w produkcji zdrowej żywności, dzięki sieci supermarketów „Jumbo” rozpoczęła eksport produktów do Grecji. Rozpoczęto od eksportu batoników „Vitalia”. Oprócz Grecji, firma eksportuje swoje towary do Bułgarii i na Cypr, ma również plany rozwoju swojej działalności na szerszą skalę. (sky.mk)

 

198 mln MKD do podziału między 13 tys. rolników

Macedońskie Ministerstwo Finansów wypłaciło 198 mln MKD (niemal 3 mln PLN) dotacji na uprawę zbóż. Pieniądze zostały podzielone między 12624 rolników, którzy zasiali pszenicę, kukurydzę, jęczmień, ryż, słonecznik i lucernę, w ramach programu wsparcia finansowego dla rolnictwa w 2011 r.

Do tej pory z tego programu zostało wypłacone 337 mln MKD (ponad 5 mld PLN) ponad 18 tys. rolników. Najwięcej środków trafiło do regionu bitolskiego, koczańskiego i tetovskiego. (plusinfo.mk)

 

16 marca 2012 r.

ArcelorMittal Skopje wstrzymuje produkcję na okres 1 tygodnia

Fabryka „ArcelorMittal Skopje”, produkująca walcowaną na gorąco i na zimno blachę zaprzestaje działalności na okres tygodnia – poinformowało czasopismo „Metal Bulletin”, śledzące przemysł hutnictwa żelaza i stali. Przestój rozpocznie się w ciągu 5 dni, a powodem jest znikoma liczba zamówień. (plusinfo.mk)

 

15 marca 2012 r.

Odkup tytoniu zakończony

Całkowite zbiory tytoniu w Macedonii wyniosły w tym roku 21 tys. ton. Średnia cena skupu wyniosła 164 MKD/kg (11 PLN/kg). Z płatnością zalegają dwa punkty skupu: „Centro Tabak” i „Strumica Tabak”. Dużym ułatwieniem dla sprzedawców tytoniu były dotacje państwowe, pozwalające na pokrycie ok. 50% kosztów produkcji, nie są oni jednak zadowoleni z tegorocznej ceny skupu. Koszty produkcji podstawowej gwałtownie wzrosły w tym roku, wobec czego w roku kolejnym będą żądać wyższych cen. (plusinfo.mk)

 

14 marca 2012 r.

Limak zbuduje podziemną część Południowego Bulwaru w Skopju

Miasto Skopje podpisało z turecką spółką Limak umowę dotyczącą budowy podziemnej komunikacji na terenie Południowego Bulwaru w Skopju.

Spółka w ciągu roku rozpocznie prace zgodnie ze szczegółowym planem „Stara Stacja Kolejowa”. Najpierw zostanie wybudowany bulwar, którego długość będzie wynosiła 800 m a następnie budynki mieszkalne, handlowe oraz hotele. Bulwar ma się składać z 3 torowisk w każdym kierunku. Nowa droga podziemna będzie się znajdować na głębokości 6 metrów. Miasto w najbliższym czasie rozpocznie prace nad projektem jej rozbudowy i połączenia z bulwarem Mitropolit Teodosij Gologanov. (build.mk)

 

13 marca 2012 r.

Ceny produktów przemysłowych w lutym wyższe nawet o 5,8%

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Macedonii wynika, że ceny produktów przemysłowych na rynku macedońskim były w lutym wyższe o 2,4% w stosunku do cen styczniowych, a o 5,8% w stosunku do cen sprzed roku.

W porównaniu do stycznia ceny energii wzrosły o 5,5%, trwałych dóbr konsumpcyjnych o 0,3%, a nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (z wyłączeniem energii) o 0,1%. W stosunku do cen ze stycznia 2011 r. wartości te wzrosły odpowiednio o 14,8%, 6,6% i 1,1%. (plusinfo.mk)

 

12 marca 2012 r.

Skup rolniczy w styczniu niższy o 50%

Wartość całkowitego skupu i sprzedaży produktów rolnych w styczniu wyniósł 16,5 mln EUR, co w porównaniu do poziomu ze stycznia roku ubiegłego wskazuje na 51,3% spadek.

Wartość produktów zakupionych od prywatnych producentów zmniejszyła się o 20%, a sprzedaż produktów przedsiębiorstw o 79,3%.

Zwiększenie wartości zakupionych i sprzedanych produktów rolnych obserwuje się jedynie w przypadku zbóż, napojów alkoholowych, zwierząt gospodarskich, produktów mlecznych i ryb, podczas gdy sprzedaż roślin przemysłowych i ogrodowych, drobiu, jaj i mleka wyraźnie się zmniejszyła. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE