Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia 13 – 19 lutego 2012 r.

Macedonia 13 – 19 lutego 2012 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

19 lutego 2012 r.

Rozpoczyna się trzeci etap czyszczenia dna Jeziora Ochrydzkiego

20 lutego 2012 r. rozpocznie się trzecia faza projektu czyszczenia dna Jeziora Ochrydzkiego. Podobnie jak w poprzednich dwóch etapach, dno zostanie oczyszczone z niewypałów.

Planowane jest usunięcie niewypałów z obszaru wzdłuż nabrzeża w Strudze oraz z okolic miejscowości Pesztani. Przewiduje się, że prace potrwają około miesiąca. (sky.mk)

 

Macedonia zacznie produkować nowy nawóz organiczny

Od tego roku Macedonia oficjalnie rozpocznie produkcję nawozów „Bioflor”, które znacznie zwiększają wydajność plonów i są tańsze niż preparaty stosowane do tej pory. Nawóz produkowany jest z surowców organicznych przetwarzanych w legowiskach dżdżownicy kalifornijskiej i pozwoli na znaczny wzrost produkcji w sektorze rolnictwa ekologicznego w Macedonii. Udowodniono, że korzyści ze stosowania „Bioflor” mogą wynieść 60% w przypadku zbóż i nawet do 300% w uprawach ogrodniczych. Obecna produkcja „Biofloru” wystarczy na 5 tys. ha, jednak możliwości są znacznie szersze. Część produkcji będzie przeznaczona na eksport, a duże zainteresowanie produktem wykazały już Chiny, Rosja i Egipt. (press24.mk)

 

18 lutego 2012 r.

Zaprezentowano nowe tablice rejestracyjne

Nowe macedońskie tablice rejestracyjne będą miały 4 cyfry i 2 litery. 4 miliony uzyskanych w ten sposób kombinacji pozwoli sprostać potrzebom na około 30 kolejnych lat. Statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat wydano ponad 113 tys. tablic, w odróżnieniu od lat wcześniejszych, gdy w podobnym okresie czasu wydawano około 57 tys. Zmiana tablic nie jest obowiązkowa, będzie wykonywana tylko w razie potrzeby, np. podczas zmiany miejsca rejestracji lub przy rejestracji nowego pojazdu, w tej samej cenie co dotychczas. Jeśli ktoś zechce na rejestracji mieć swoje imię lub datę urodzenia, będzie musiał zapłacić 1200 EUR.  Nowe tablice wykonane są w fabryce „Rade Konczar” według obowiązujących standardów europejskich. (telma.com.mk)

 

Sieć gazociągowa w Kumanovie

Za dwa miesiące gospodarstwa w Kumanovie uzyskają możliwość podłączenia do sieci gazociągowej. Przewidywana cena podłączenia wynosić będzie około 800 EUR.
Do przedsiębiorstwa zwrócili się przedstawiciele społeczności lokalnych i rady gospodarstw domowych, którzy liczą na przyłączenie do sieci gazociągowej. Duże zainteresowanie można zaobserwować wśród firm budowlanych, które dążą do przyłączenia instalacji gazociągowej jeszcze przed rozpoczęciem budowy mieszkań.

W Kumanowie znajduje się sieć gazociągowa o długości 12700 m, a podłączonych do niej jest kilka obiektów, placówek oświatowych, przedszkoli, budynków administracyjnych gminy, wodociągi i inne przedsiębiorstwa publiczne. (plusinfo.mk)

 

17 lutego 2012 r.

4 firmy zainteresowane regulacją rzeki Otinii w Sztipie

Cztery firmy zgłosiły w międzynarodowym przetargu chęć podjęcia się regulacji koryta rzeki Otinii w Sztipie. Pierwsza ofertę, o wartości ponad 101 241 339 MKD (6 823 297 PLN) złożyła skopijska firma „Sintek”. Druga była bułgarska firma „Kibild” z Sofii, z ofertą wynoszącą 98 365 910 MKD (6 629 504 PLN), następnie sztipska firma „Beton” (92 932 199 MKD / 6 262 151 PLN) i bułgarska „Trace group” (162 460 900 MKD / 10 947 278 PLN). W ciągu 10 dni podjęta zostanie decyzja co do wyboru firmy, która wykona prace budowlane, które poza regulacją koryta rzeki obejmą renowację istniejących mostów i budowę pięciu parkingów nad rzeką. (plusinfo.mk)

 

16 lutego 2012 r.

Ponad 300 mln EUR inwestycji w 2011 r.

Dane dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych opublikowane przez Narodowy Bank Republiki Macedonii dotyczące pierwszych 11 miesięcy 2011 r. wskazują, że wartość inwestycji zagranicznych wyniosła 287 mln EUR, co stanowi najwyższą kwotę od 3 lat, równą łącznej wartości inwestycji zagranicznych z dwóch lat poprzednich. Minister finansów, Zoran Stavreski oświadczył, że taka wartość inwestycji była przewidywana i że rząd osiąga coraz większe sukcesy w promowaniu Macedonii jako miejsca dla inwestycji zagranicznych nawet w czasach kryzysu. (kurir.mk)

 

15 lutego 2012 r.

Wzrost obrotów w przemyśle

Według Państwowego Urzędu Statystycznego obroty w przemyśle na rynku krajowym wzrosły o 4,5%, a na rynkach zagranicznych o 17,3%. Analiza poszczególnych sektorów wykazuje spadek obrotów w branży górnictwa i wydobycia kamienia o 11,2%, a wzrost w dziedzinie przemysłu przetwórczego (12,5%), energii (13,8%), dóbr kapitałowych (81%), trwałych dóbr konsumpcyjnych (74,4%) i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (10,6%). Obroty w przemyśle w grudniu spadły o 13,1% w stosunku do listopada, jednak w 2011 r. w porównaniu do roku 2010 wzrosły o 24,2%. (kurir.mk)

 

W Macedonii wybudowano Uniwersytecką Klinikę Weterynarii

Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej została otwarta pierwsza Uniwersytecka Klinika Weterynaryjna w Macedonii. Obiekt, o wartości 100 tys. EUR, został w całości sfinansowany przez Uniwersytet św. Cyryla i Metodego. Klinika jest wyposażona w nowoczesną aparaturę, salę chirurgiczną, laboratoria biochemiczne, parazytologiczne i mikrobiologiczne oraz w aparaturę rentgenowską i sprzęt potrzebny do diagnostyki echo i EKG. (plusinfo.mk)

 

14 lutego 2012 r.

Nowy urząd celny na stacji kolejowej „Tovarna” w Skopju

Na stacji kolejowej „Tovarna” rozpoczyna działalność nowy urząd celny. Będą tam przeprowadzane handlowe kontrole celne produktów importowanych, eksportowanych oraz przewożonych tranzytem kolejowym i samochodowym. W związku z tym urząd celny „Trubarevo” przestaje istnieć, a jej dotychczasowe obowiązki przejmą urzędy „Blace” i „Volkovo”. (plusinfo.mk)

 

13 lutego 2012 r.

Tylko 500 osób zgłosiło się do projektu „Kup dom, kup mieszkanie”

Od początku projektu „Kup dom, kup mieszkanie” tylko 500 osób złożyło wnioski, podczas gdy rząd przygotował fundusze na dofinansowanie 2500 wniosków. Słabe zainteresowanie zmusiło ministra finansów, Zorana Stavreskiego do osobistego udziału w poszukiwaniach tanich mieszkań dla obywateli. Warunkiem uzyskania dotowanego kredytu jest cena nie przekraczająca 900 EUR/m². W samym Skopju jest około 400 mieszkań spełniających ten warunek. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 marca 2012 r. (plusinfo.mk)

 

VIG otrzymał pozwolenie na emisję akcji o wartości 300 tys. EUR

Firma ubezpieczeniowa Vienna Insurance Group otrzymała od Komisji Papierów Wartościowych pozwolenie na drugą już emisję akcji w formie prywatnej oferty. Firma VIG wyda 3 tys. akcji o łącznej wartości 300 tys. EUR. Celem akcji jest wzmocnienie kapitału przedsiębiorstwa i dostosowanie działań do ustawy o nadzorze ubezpieczeń. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska