Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Macedonia: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Współpraca macedońskich i austriackich MŚP

Poprzez projekt „Macedonia – Austria 2012″, pod koniec bieżącego roku przedstawiciele austriackiego sektora MŚP odwiedzą Macedonię i uzyskają możliwość nawiązania współpracy oraz podjęcia inwestycji. Projekt organizowany jest przez Izbę Gospodarczą Macedonii, we współpracy z Federalną Izbą Gospodarczą Austrii. Obecnie ponad 500 austriackich firm deklaruje zainteresowanie inwestycjami w Macedonii, głównie w dziedzinie technologii budowlanych, ochrony środowiska, produkcji spożywczej, technologii informacyjnych, produkcji maszyn oraz obróbki metali. (kapital.mk)

 

Obroty w przemyśle spadły o 22,7%

Według danych macedońskiego Urzędu Statystycznego, w czerwcu 2012 r. obroty w przemyśle w czerwcu 2012 roku zmalały o 22,7% w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. W obrocie na rynku krajowym odnotowano spadek o 34,4%, a w obrocie na rynkach zagranicznych o 13,6%.

Ósmy przetarg na prywatyzację OHIS unieważniony

Macedońskie Ministerstwo Gospodarki ogłosiło, że spośród czterech firm, które w terminie złożyły dokumentację przetargową celem zakupu akcji spółki OHIS (artykuły przemysłowe – m. in. proszki do prania) należących do Skarbu Państwa, niezbędne dokumenty przekazał jedynie bułgarski inwestor Raikomerc. Jednak ostatecznie okazało się, że firma ta nie przekazała wszystkich dokumentów w oryginale oraz dostatecznej dokumentacji o dotychczasowym doświadczeniu firmy w sektorze. W związku z powyższym przetarg został unieważniony (libertas.mk)

 

Znani inwestorzy elektrowni wiatrowej w Bogdanci

Macedoński ELEM, duński Siemens Wind i grecki Siemens AS podpisali umowę na dostawy, transport, montaż, uruchomienie i konserwacje szesnastu turbin wiatrowych w Bogdanci. Zainstalowana moc każdej z turbin wyniesie 2,3 MW, a wysokość słupa – 84 m. Montaż wiatraków zapewni elektrowni Bogdanci. Produkcja energii o całkowitej mocy 36,8 MW oznaczać będzie koniec pierwszej fazy budowy tego obiektu energetycznego. Wartość projektu wynosi 41,1 mln EUR. Środki na cel pochodzić będą z zasobów własnych ELEM i kredytu udzielonego przez bank KFV. (plusinfo.mk)

 

Indyjski miliarder otwiera firmę w Macedonii

Indyjski miliarder, Subrata Roy, otworzył w Macedonii firmę budowlaną Sahara Global Com, która zarządzać będzie wspólnie z  synem, Seemanto Roy. Kapitał początkowy firmy wyniósł 5 tys. EUR. Miliarder zapowiedział budowę m. in. centrum turystycznego, którego projekt powinien być gotowy we wrześniu br., a budowa ma sie rozpocząć w ciągu 2,5 roku. (sky.mk)

 

Duńczycy zbudują „Konska Brana”

Duńska firma Marquis Associates zainteresowana jest realizacją projektu systemu hydromelioracyjnego „Konska Brana” w gminie Gevgelija. Projekt budowy tamy powinien zapewnić nawodnienie ponad 7 tys. ha gruntów w regionie gevgelijsko-dojranskim, dostep do wody pitnej i produkcje energii elektrycznej. Budowa tamy zapewni dodatkowe ilości wody do napełnienia jeziora Dojranskiego. Woda spływać będzie w sposób naturalny, co pozwoli na zaoszczędzenie energii elektrycznej, która w poprzednich latach używana była do pompowania wody ze studni w Gjavoto. (plusinfo.mk)

 

Nowy dzierżawca Jeziora Debarskiego

Nowym dzierżawcą Jeziora Debarskiego została firma „33 Ohridska Riba” ze Strugi, która podczas przetargu zaoferowała najwyższą kwotę – 1 851 500 MKD (30 350 EUR). Firma, poza realizacją celów rekreacyjnych, może przez kolejne 6 lat dokonywać zgodnych z prawem, komercyjnych połowów ryb, ale do jej obowiązków należeć będzie zarybianie jeziora. Do 2010 r. przez  5 lat dzierżawcami były debarskie firmy „Trofta” i „Deszat”, a przez wcześniejsze 35 lat terenami zarządzała „Hydroelektrownia Szpilje”.  (dnevnik.mk)

 

Kumanovo i Ochryda zyskują więcej praw samorządowych

Kolejne gminy, tym razem Kumanovo i Ochryda otrzymały stosowne uprawnienia do samodzielnego zarządzania państwowymi gruntami leżącymi na ich obszarze. Takie uprawnienia ma już w kraju łącznie 39 gmin. Przekazanie obowiązków związanych z zarządzaniem ziemią następuje po wypełnieniu przez władze gmin stosownych kroków prawnych i jest częścią procesu decentralizacji władzy. (evesti.mk)

 

89 pozwoleń na budowę w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Szacunkowa wartość planowanych inwestycji w sektorze budownictwa to 672 mln MKD (11 mln EUR). Certyfikaty zostały przyznane na budowę 185 mieszkań, o łącznej powierzchni 14 163 m kw. 83% to pozwolenia na budowę wysokokondygnacyjną, 2% na niskie budownictwo, a 4,5% na rekonstrukcję istniejących obiektów. W przypadku 80 budynków inwestorami są osoby fizyczne, a pozostałych – firmy budowlane. (plusinfo.mk)

 

2,5 mln EUR na rzecz rozwoju turystyki

W czerwcu odnotowano Macedonię odwiedziło 63 216 osób, a łączna liczba noclegów – 163 278. W przyszłym roku rząd Macedonii chce przeznaczyć 2,5 mln EUR na rozwój turystyki. Dodatkowo, ze specjalnych programów ministerialnych zapewnionych zostanie kolejne 0,5 mln EUR – m. in. na rozwój turystyki wiejskiej, winnej, kulturowej i rekreacyjnej. Jednocześnie oczekuje się w przyszłym roku wpływów z turystyki do budżetu państwa w granicach 200 mln EUR. W ubiegłym roku przychody z turystyki wyniosły 171 mln EUR. Każdy zagraniczny turysta wydał w Macedonii średnio 500 EUR. (plusinfo.mk)

Opracowali: Zofia Dembowska, Łukasz Fleischerowicz

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE