Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 14 – 20 listopada 2011 r.

Macedonia: 14 – 20 listopada 2011 r.

20 listopada 2011 r.
Nowe poszukiwania koncesjonariusza dla wolnej strefy w Tetovie
Dyrekcja Stref Rozwoju Technologicznego w Przemyśle (DTIRZ) ogłosiła drugi publiczny przetarg na koncesję na utworzenie technologicznej strefy rozwoju przemysłu w Tetovie. Zgodnie z Dziennikiem Ustaw, Dyrekcja poszukuje partnera publiczno-prywatnego, który utworzy i rozwinie strefę, sfinansuje jego rozbudowę i przyciągnie inwestorów.
Przetarg będzie realizowany w dwóch etapach, przedkwalifikacja i kwalifikacja, a firm, niezależnie od tego, czy będą z zagranicy, czy Macedonii, wymaga się doświadczenia w rozwoju stref oraz stabilności finansowej. Będą one musiały przedstawić plan biznesowy.
Termin zgłaszania firm, upływa wraz z końcem 2011 roku, a oferty do pierwszej fazy można składać w ciągu 40 dni od daty wysłania zaproszeń do składania ofert. Działka, gdzie planowana jest budowa strefy przemysłowej rozciąga się na 947 475 m kw. Przy pierwszym przetargu pojawiła się tylko jedna zainteresowana firma. (utrinski.com.mk)

19 listopada 2011 r.
Operator Vip zwiększył liczbę użytkowników o 41%
Operator komórkowy Vip w pierwszych trzech kwartałach br. odnotowała wzrost liczby użytkowników o 41%, do 548,5 tys., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, poinformaowała Telekom Austria. Według sprawozdania finansowego z dziewięciu miesięcy, udział VIP na rynku macedońskiej telefonii komórkowej wynosi obecnie 24,6%. Przychody Vip wzrosły w tym czasie o 54% i łącznie wynoszą 39,4 mln euro. Zysk przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją (EBITDA) wyniósł 1,1 mln euro. (dnevnik.com.mk)

18 listopada 2011 r.
Powstała grupa klastrów
Siedem macedońskich klastrów połączyły się w grupę, która będzie działać w obrębie Sojuszu Izb Gospodarczych (SSK). Klaster samochodowy, drewny, pszczelarski, cukierniczy i przetwórstwa warzywno-owocowego wybrały swojego koordynatora Vladimira Tevdova z klastru samochodowego.
Celem stowarzyszenia jest próba skuteczniejszego rozwiązywania wspólnych problemów, m. in. zmian w prawie pracy, możliwości kredytowych i płynności finansowej firm, polityki działań Macedońskiego Banku Rozwoju. (kapital.com.mk)

17 listopada 2011 r.
„Makedonija Pat” bankrutuje, dyrektor przechodzi do „Gama”
Dyrektor w „Makedonija Pat”, Goran Stojković, po bankructwie tego państwowego przedsiębiorstwa otrzymał podobne stanowisko w firmie „Gama”, zajmującej się dystrybucją gazu. Firma została utworzona przez Makpetrol i Skarb Państwa. Stojković, który jest sekretarzem generalnym w Serbskiej Partii Demokratycznej w Macedonii, będącej cześcią koalicji rządzącej, reprezentuje w nim kapitał państwowy. Wcześniej dyrektorem był Ratko Manov z Makpetrolu. (kapital.com.mk)

M6 sprzedało 17,9% akcji browaru za 34 mln euro
Po informacji holenderskiej firmy Heineken i Coca-Coli Hellenic, że chcą kupić łącznie 41,2% akcji Browarów Skopje, Grupa M6 poinformowała, że sprzeda swoje 17,9% udziałów za około 34 mln euro. M6 chce zainwestować pozyskane środki w rozwój i pozycjonowanie marki win Tikveš na rynkach regionalnych, europejskich i światowych. (kapital.com.mk)

16 listopada 2011 r.
Turcy zainteresowani sektorem budownictwie i rolnictwem
Biznesmeni z Tureckiej Izby Gospodarczej Torbali, którzy odwiedzili Macedonię, w celu zbadania możliwości inwestycyjnych w tym kraju, wyrazili zainteresowanie głównie sektorem budownictwa i rolnictwem, ale także przemysłem włókienniczym i chemicznym oraz turystyką. Według ostatnich danych, wymiana handlowa w  tym roku między Turcją i Macedonią wynosi 320 mln euro. (mkfondovi.com)

15 listopada 2011 r.
Oilko odnotowuje zyski
Z danych macedońskiej Komisji Papierów Wartościowych (KHV) wynika, że tylko na rynku krajowym Oilko w okresie od stycznia do września tego roku zarobiło 5,3 mln euro, czyli o 1,2 mln więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Około 85,5 tys. euro Oilko wydało w tym czasie na odsetki i spread walutowy, o 33% mniej w porównaniu do roku ubiegłego. Koszty pracownicze (na 120 pracowników) to 883 tys. euro, które wzrosły o 32%. (kapital.com.mk)

14 listopada 2011 r.
Skopje City Mall zaciągnęło kredyt na 47 mln euro
Balfin Real Estate Macedonia podpisała umowę z międzynarodowym konsorcjum finansowym na kredyt na budowę centrum handlowego w centrum Skopje. Jego wartość to 46,9 mln euro, a kredytodawcami są Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (18,9 mln euro), Raiffeisen Bank (20 mln euro) i Komercijalna Banka (8 mln euro). Pozostałe środki na inwestycje to 70 mln euro. Skopje City Mall to inwestycja Balfin Macedonia, firmy założonej przez Fashion Group Macedonia i Balfin Group z siedzibą w Albanii. Na trzech poziomach o łącznej powierzchni 90 tys. m kw, Skopje City Mall zatrudni ponad 1 ts. osób, a będzie mieć 150 sklepów, parking dla 1300 samochodów. (plusinfo.mk)

„Mavrovo Inżenering” przed bankructwem?
Ze śledztwa dziennikarskiego, które przeprowadził dziennik „Kapital” wynika, że firma „Mavrovo Inżenering”, która zakończyła ubiegły rok ze stratą w wysokości 3,3 mln euro i mając zobowiązania wobec wierzycieli w wysokości 21,7 milionów euro, znajduje się na skraju przepaści finansowej. Jej przychody w 2010 r. spadły o 38%. „Mavrovo Inżenering” pracuje obecnie przy budowie autostrady Kumanovo-Tabanovce, w strefie przemysłowej Bunardżik, dokonuje przebudowy budynków Ministerstwa Rolnictwa, wymienia asfalt na większości ulic w Skopje nad i zaczęło budowę publicznych budynków mieszkalnych w stołecznej dzielnicy Airport. (kapital.com.mk)

Browary Skopje wydały 2,7 mln euro na wodę
Browary Skopje są pierwszym macedońską firma, która zainwestowała w biologiczną oczyszczalnię ścieków. Do budowy stacji i instalacji nowych technologii firma zainwestowała ponad 2,7 mln euro. Stacja powinna poprawić sytuację ekosystemu i przyczynić się do oszczędzania wody i energii. Woda pochodząca z procesu oczyszczania będzie stosowana jako woda techniczna. Gazy zaś będą wykorzystywane do produkcji energii. Cały projekt został zrealizowany w ciągu sześciu miesięcy. (kapital.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE