Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Macedonia: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Macedonia: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

 

22 kwietnia 2012 r.

„Fructal” powraca

Firma „Nektar” po przejęciu słoweńskiego „Fructala” planuje powrót na wszystkie rynki regionalne. Produkcja odbywać się będzie w trzech miejscach w Słowenii, w Macedonii oraz w Serbii. (netpress.com.mk)

 

21 kwietnia 2012 r.

Nowy węzeł komunikacyjny

„TAV Macedonia” zakończyło budowę węzła komunikacyjnego w okolicy lotniska „Aleksander Wielki”. Inwestycja wyniosła 100 mln EUR a roboty budowlane wykonała firma „Granit”. W ubiegłym roku lotnisko w Skopju było liderem jeśli chodzi o wzrost liczby pasażerów. Dane dla pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku wskazują, że wzrost wynosi 27% lub 206 tys. osób. (plusinfo.mk)

 

Macedonia z najwyższym wzrostem gospodarczym wśród krajów byłej Jugosławii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w najnowszym raporcie prognozuje, że w tym roku wzrost gospodarczy w Macedonii wyniesie 2%, a w przyszłym 3,2%. Według prognoz tej międzynarodowej instytucji finansowej inflacja w 2012 roku oraz w roku 2013 wyniesie 2%. MFW w prognozie dla państw byłej Jugosławii sugeruje, że wzrost PKB wyniesie 0,5% w tym roku, 1% w roku 2013, a inflacja  między 2,2% a 2,4%. (kurir.mk)

 

Współpraca gospodarcza z Kosowem

Energetyka, turystyka i przemysł to potencjalne gałęzie, którymi zainteresowani byliby inwestorzy z Kosowa. Biznesmeni z Macedonii i z Kosowa podzielają opinię, że sąsiednie kraje powinny być powiązane regionalnie i wspólnie wstępować na rynki krajów trzecich. Priorytetem do końca bieżącego roku będzie infrastruktura drogowa. Macedonia co roku eksportuje do Kosowa towary o łącznej wartości około 300 mln USD, a importuje towary o wartości 34 mln USD. (plusinfo.mk)

 

20 kwietnia 2012 r.

Rebalans budżetu Ministerstwa Transportu i Komunikacji

Gazyfikacja Macedonii, budowa siedziby Ministerstwa Transportu, zapłata za autobusy komunikacji miejskiej i budowa mostów w różnych gminach na terenie Macedonii to kluczowe projekty, które zostaną odłożone w czasie ze względu na rebalans budżetu Ministerstwa Transportu i Komunikacji, który zmniejszony jest o niemal 15%, czyli o 7,6 mln EUR i wynosi 42,7 mln EUR. Pieniądze na budowę mostów zostaną wygospodarowane w przyszłym roku, a i w kwestii autobusów została zawarta polubowna umowa zapłaty w tym roku mniejszej kwoty. (kapital.com.mk)

 

Dramatyczny wzrost zadłużenia w gospodarce

W roku 2011 dług Republiki Macedonii wyniósł 4 874 800 tys EUR, co stanowi 66,7% produktu krajowego brutto. Ekonomiści twierdzą, że tak wysoki stopień zadłużenia dowodzi, że wzrost gospodarczy kraju jest wynikiem kolejnych kredytów i pożyczek z zagranicy.

Poziom zadłużenia zagranicznego rośnie z roku na rok. W 2006 r. wynosiło ono 47,9% PKB, w 2007 – 47,6% PKB, w 2008 – 49,2% PKB, w 2009 – 56,4% PKB a w 2010 blisko 60% PKB. (24online.mk)

 

Problemy w przemyśle przetwórczym

Coraz większa część świeżych warzyw i owoców sprzedawana jest do punktów skupu, które eksportują towar za granicę, podczas gdy taryfy na import są ogromne. Ze względu na wysokie cło, przemysł przetwórczy jest obecnie całkowicie zależny od krajowej produkcji owoców i warzyw. Przemysł przetwórczy co roku eksportuje towary o łącznej wartości 45 mln EUR. W zeszłym roku 43 firmy z tego sektora odkupiły od rolników ponad 70 tys. ton surowca. W 2011 roku w Macedonii wyprodukowano 50 tys. ton przetworów, z których ponad 80% przeznaczone było na eksport. Najczęściej eksportowanymi towarami są: ajvar, lutenica, korniszony oraz papryka i pomidory w puszkach.

(telma.com.mk)

19 kwietnia 2012 r.

Orka Holding właścicielem Media Print Macedonia

Firma Orka Holding podpisała umowę odnośnie przejęcia od austriackiej firmy Ost Holding koncernu medialnego Media Print Macedonia, wobec czego oficjalnie stała się właścicielem gazet „Dnevnik”, „Vest”, „Utrinski Vesnik”, magazynu „Tea” i centrum graficznego.

W planach jest stworzenie nowoczesnych informacyjnych portali internetowych, zwiększenie znaczenia uznanych już marek, jak i inwestycja w nowe. Częścią przyszłych planów nowego właściciela są również inwestycje w nowy sprzęt i modernizację centrum graficznego. Zbudowany zostanie nowy budynek, który pomieści wszystkie redakcje Media Print Macedonia i będzie nosił nazwę Dom Prasy.

(mia.com.mk, telma.com.mk)

 

Rosyjska firma zainwestuje 6 mln EUR w Macedonii

Rosyjska firma zainwestuje 6 mln EUR w budowę stacji przetwarzania odpadów z przemysłu mięsnego na wschodzie Macedonii. Mowa o fabryce przetwarzającej odpady przy zastosowaniu procesów biotechnologicznych. Dzięki temu można będzie ich użyć m.in. dla potrzeb medycznych. Inwestor do końca miesiąca ma przyjechać do Macedonii i zarejestrować działalność. (kapital.com.mk)

 

18 kwietnia 2012 r.

Macedonia pożycza 250 mln EUR w Deutsche Banku

Oprocentowanie pożyczonych środków wynosi 6,8%. Pieniądze mają przyczynić się do poprawy płynności budżetu i całej gospodarki Macedonii. Poza tym poszczególne ministerstwa wprowadzają oszczędności, szczególnie w sektorze towarów i usług, transferów i kosztów inwestycyjnych. Z planowanych 426 mln EUR nakładów finansowych, oszczędności obejmą projekty realizowane najwolniej, których zakończenie nie jest planowane na ten rok. (plusinfo.mk)

 

23 mln EUR inwestycji firmy „Imperial Tobacco”

Firma tytoniowa „Imperial Tobacco”, zatrudniająca 320 osób, inwestycją o wartości 23 mln EUR uczci 10-lecie obecności na macedońskim rynku. Firma zainwestuje w nowe maszyny do produkcji i pakowania papierosów, dzięki czemu stanie się jedną z najnowocześniejszych firm w regionie. Oprócz kompletnej przebudowy zakładu, zainstalowany zostanie sprzęt do monitorowania procesu produkcji.

Dzięki tej inwestycji produkcja zwiększy się z 6 mld do 10 mld papierosów. Z obecnie produkowanych 6 mld, połowa trafia na rynek macedoński, a reszta do innych krajów bałkańskich. „Imperial Tobacco” skupuje rocznie ponad 3 tys. ton macedońskiego tytoniu, a tylko w 2011 r. firma odkupiła tytoń o łącznej wartości 12 mln USD. (plusinfo.mk)

 

17 kwietnia 2012 r.

Czeskie inwestycje w energetykę i infrastrukturę

Coraz więcej czeskich firm jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę, surowce mineralne, turystykę i transport kolejowy w Macedonii. Macedoński minister ekonomii Valon Saraqini oraz minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej, Martin Kuba oceniają, że oba kraje mają doskonałe stosunki gospodarcze, ale możliwości współpracy nie są jeszcze w pełni wykorzystywane. W ostatnim trymestrze bieżącego roku ma się odbyć pierwsze macedońsko – czeskie spotkanie odnośnie umowy o wolnym handlu między tymi krajami. Specjalna komisja powinna na tym spotkaniu określić dalsze kroki w celu intensyfikacji współpracy gospodarczej. (kapital.com.mk)

 

34,3 mln EUR inwestycji zagranicznych w styczniu

Według Narodowego Banku Republiki Macedonii w pierwszym miesiącu tego roku napływ inwestycji zagranicznych jest niższy o 12,6 mln EUR w stosunku do stycznia 2011 r. i wynosi 34,3 mln EUR. 12,5 mln EUR to kapitał akcyjny i reinwestowane zyski spółek. W tym roku rząd oczekuje napływu inwestycji zagranicznych, głównie tureckich, w wysokości 300-500 mln EUR. Niespełna miesiąc temu premier Nikola Gruevski ogłosił, że dwie firmy amerykańskie i jedna niemiecka planują budowę fabryki kabli i części samochodowych w Strudze, Tetovie i Skopju, nie podał jednak nazw firm. W ubiegłym roku Narodowy Bank Republiki Macedonii zarejestrował 303 mln EUR inwestycji zagranicznych, czyli niemal dwa razy więcej niż w 2010 r. (kapital.com.mk)

 

16 kwietnia 2012 r.

10 mln EUR od IFC

Ohridska Banka dostała 10 mln EUR pożyczki z IFC (International Finance Corporation). Pozwoli to bankowi na zwiększenie dostępu do finansowania małych i średnich przedsiębiorstw i do wsparcia procesu odnowy gospodarczej kraju. Nowa pożyczka jest częścią strategii IFC na rzecz wzmocnienia sektora bankowego w regionie i wsparcia ożywienia gospodarczego przez inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa. Pożyczka udzielona jest jedynie na finansowanie projektów inwestycyjnych – środków trwałych, przy czym maksymalnie 30% środków może być przeznaczona na finansowanie kapitału obrotowego. Kredyt przyczyni się do zwiększenia różnorodności źródeł finansowania banku Ohridska Banka. (utrinski.com.mk)

 

Brak dotacji dla tych, którzy nie płacą za wodę

W rejonie Tikvesz dotacje nie będą wypłacane rolnikom, którzy do końca kwietnia nie zapłacą za wodę do nawadniania. Rolnicy mają problem z uiszczeniem opłaty ze względu na fakt, że nie otrzymali jeszcze dotacji za rok poprzedni i za sprzedane winogrona. (dnevnik.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE