Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia 17 – 23 października 2011 r.

Macedonia 17 – 23 października 2011 r.

23 października 2011 r.
Około 100 tys. euro wyniosą koszty wstrzymania spisu powszechnego
Blisko dwa tygodnie po przerwaniu spisu powszechnego, według przybliżonych szacunków, na jego ponowne przeprowadzenie z budżetu państwa wydane zostanie dodatkowe 100 tys. euro.
Dodatkowe koszty związane będą z honorariami dla członków komisji spisu, którzy strzegą materiałów spisowych, przed ich dostarczeniem oraz na wynajem lokalów, w których te materiały są przetrzymywane. Urząd Statystyczny do 25 października ukończy proces zbierania zgromadzonych materiałów. O dalszym losie informacji tam zawartych zadecyduje Ustawa o przerywaniu spisu powszechnego, która  określiła ich zniszczenie. Jednak opozycja zapowiedziała, że postara się opóźnić ten proces, by materiał mógł być wykorzystany jako dowód do ukazania możliwych oszustw. (kapital.com.mk)

22 października 2011 r.
Rozpocznie się budowa linii przesyłowej między Macedonią a Kosowem
Macedoński operator systemu przesyłu energii NEK oraz kosowski KOST zostaną wkrótce połączone 400 KW linią przesyłową. Dyrektor macedońskiego przedsiębiorstwa Dejan Boszkovski (NEK) i menedżer wykonawczy Fadil Ismajli (KOST) podpisali memorandum o współpracy, która pogłębi stosunki między obu przedsiębiorstwami energetycznymi oraz zapewni warunki do uruchomienia procedury budowy 400 KW linii przesyłowej między Kosowem i Macedonią. Według pomysłodawców projekt ten nie tylko zwiększy przepływ energii i zdolności obu firm do przesyłania energii elektrycznej, ale zapewni większą stabilność i niezawodność regionalnego systemu energetycznego. (kapital.com.mk)

21 października 2011 r.
Firma tekstylna Teteks odkupiła 885 za 420 MKD za każdą
Teteks jest obecnie właścicielem 23.052 swoich akcji (5,047%). Firma odkupiła wcześniej swoje akcje w lipcu (100 akcji po 551 MKD) i w sierpniu (47 akcji po 551 MKD). W I kwartale Teteks, pomimo niższych przychodów odnotował wzrost zysków netto. Zysk operacyjny wyniósł 74,8 mln MKD (5,5 mln PLN) tj. o 123,4 mln MKD (9,04 mln PLN) mniej niż przed rokiem, zaś zysk netto w tym okresie wyniósł 6,1 mln MKD (671 tys. PLN), czyli o 228 tys. MKD (16,7 tys. PLN) więcej niż w I kwartale 2010 r. (kapital.com.mk)

Na rzece Kanicka rozpoczęto budowę elektrowni wodnej
Mała elektrownia będzie w stanie wygenerować średnio 2 MW energii elektrycznej rocznie i służyć będzie gminie Makedonska Kamenica. Inwestorem jest firma Mali Hidrocentrali, a wykonawcą przedsiębiorstwo Granit. Według Ministerstwa Gospodarki, pierwsza elektrownia wodna, na rzece Vinica, powinna zostać oddana do użytku jesienią tego roku. Według Mali Hidrocentrali trzy kolejne elektrownie wodne zostaną oddane do użytku do końca tego roku. (kanal5.com.mk)

20 października 2011 r.
Macedonia na 22 miejscu w rankingu Banku Światowego
W najnowszym raporcie Banku Światowego „Doing Business 2012” Macedonia awansowała z 34 na 22 miejsce. Kraj znalazł się na 3 miejscu na świecie, pod względem ilości przeprowadzonych reform, które przyczyniły się do polepszenia warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Ranking objął 183 państwa. (mkfonfovi.com)

19 października 2011 r.
EIB udzieli Macedonii 50 mln europożyczki
Europejski Bank Inwestycyjny udzieli Macedonii nowej pożyczki w wysokości 50 mln euro na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Macedoński Bank Promocji Rozwoju przeznaczy te fundusze MŚP za pośrednictwem wybranych banków komercyjnych na preferencyjnych warunkach. Wicepremier i Minister Finansów Zoran Stavreski zapowiedział nowy kredyt od EBI dla MŚP w wysokości 100 mln euro w pierwszym kwartale 2012 roku. Tania linia kredytowa sfinansowała już ponad 300 projektów i otworzyła ponad 2000 nowych miejsc pracy. (dnevnik.com.mk)

W Londynie odbyło się Forum Inwestycyjne Wielka Brytania – Macedonia
Na Forum miały miejsce trzy dyskusje panelowe organizowane były na forum: „Macedonia, najnowszy partner biznesowy w Europie”, „Inwestycje w infrastrukturę, energię i zasoby naturalne” i „Inwestycje w technologie informacyjne i komunikacyjne”. Premier Nikola Gruevski przedstawił Macedonię jako kraj o najniższych w Europie podatkach i jednym z najlepiej wdrażającym reformy. Na Forum w Londynie obecnych było ponad 150 przedstawicieli firm brytyjskich z sektora finansowego i bankowego. (novamakedonija.com.mk)

Macedoński biznes ponosi znaczące straty w wyniku strajku greckich celników
Transport osób i towarów w kierunku Grecji jest zablokowany od trzech dni. Z tego powodu Izba Gospodarcza Macedonii działa na rzecz alternatywnych rozwiązań dla transportu, którego koszty są jednak znacznie wyższe. Alternatywą są porty w Durres (Albania), Barze (Czarnogóra) i Burgas (Bułgaria). Wiele macedońskich firm dopiero co podpisało umowy na transport przez port w Salonikach i nie można ich zmienić z dnia na dzień. Strajk greckich celników powinien zakończyć się 23 października. (utrinski.com.mk)

18 października 2011 r.
W Skopiu rozpoczęły się Targi Tehnoma 2011,
Targi zakończyły się 22 bm. W ramach indywidualnych i grupowych prezentacji w targach udział wzięło 900 uczestników. Na targach spodziewano się ponad 48 tys. odwiedzających. 40% wystawiających się firm było z zagranicy, najwięcej – ponad 40 z Włoch, a dalej 25 ze Słowenii i z Grecji. W tym roku nacisk położono się na odnawialne źródła energii. (vecer.com.mk)

Prezydent Ivanov spotkał się wicepremierem Turcji Bulent Arnic
Prezydent podziękował wicepremierowi Turcji  za konsekwentne i konstruktywne podejście Ankary wobec solidarności z Macedonią w dziedzinie integracji euroatlantyckiej. Obaj rozmówcy potwierdzili doskonałe stosunki polityczne między krajami i wyrazili zadowolenie, że istnieje znaczne zainteresowanie Macedonią ze strony tureckich inwestorów. (utrinski.com.mk)

17 października 2011 r.
EBOiR udzielił kredytu dla Skopia
EBOiR udzielił kredytu w wysokości 5,6 mln euro na poprawę funkcjonowania miejskiego systemu dróg w Skopiu. Pieniądze mają służyć wprowadzeniu automatycznego systemu zarządzania i monitoringu ruchu w całym centrum miasta. (mkfonfovi.com)

Przystąpienia Chorwacji do UE nie wpłynie znacząco macedoński sektor rolno-spożywczy, stwierdzili przedstawiciele Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) na spotkaniu w Sarajewie, w BiH. Spodziewane problemy są tylko w przypadku eksportu mięsa i przetworów mięsnych. Według przedstawicieli Izby Gospodarczej Macedonii największe problemy w swobodnym przepływie produktów rolno-spożywczych przez kraje CEFTA dostarczają bariery pozataryfowe i brak wzajemnego uznawania certyfikatów. (kapital.com.mk)

Powstaje projekt rządowy mający zwiększyć w Macedonii handel przez Internet
Projekt będzie nosić nazwę „Macedonian Products Worldwide – 100 e-sklepów dla 100 Macedońskich Przedsiębiorców”. Ministerstwo Społeczeństwa Informacyjnego i Administracji oraz Ministerstwo Gospodarki zapewni opracowanie, wdrożenie i hosting stron internetowych 100 e-sklepów dla 100 nowo otwartych lub istniejących już macedońskich firm w 2012 i 2013 r. Przedsiębiorcy zostaną wybrani w konkursie, poprzez przedstawienie krótkiego biznesplanu., po czym przeprowadzone dla nich zostaną szkolenia wdrażające. (utrinski.com.mk)

Macedońska Izba Gospodarcza i Izba Handlu i Przemysłu w Katarze ustanowi wspólną Radę Biznesu mająca na celu promowanie systematycznej działalności gospodarczej w sektorze handlu, inwestycji, transferu technologii , usług i przemyśle. (makfax.com.mk)

Agencja Komunikacji Elektronicznej otworzyła czwartą publiczną ofertę na dystrybucję częstotliwości 4G dla operatorów telefonii komórkowej. Oferta jest zgodna z projektem pełnej digitalizacji Macedonii, która ma być zakończone do 1 czerwca 2013 roku. AKE ma nadzieję, iż ofertą zainteresują się Vodafone i Telenor oraz inni operatorzy obecni na rynku macedońskim. (makfax.com.mk)

 Johnson Controls rozpoczęło budowę nowego zakładu w Sztipie.

Amerykańska firma obecna już na macedońskim rynku będzie w niej produkować siedzenia do samochodów. Inwestycja jest warta ok. 20 mln USD i ma dać 1400 nowych miejsc pracy. Nowy zakład ma zostać ukończony  we wrześniu 2012 r. (dnevnik.com.mk)

Opracował: Łukasz Fleischerowicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE