Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 17 – 23 września 2012 r.

Macedonia: 17 – 23 września 2012 r.

Vitalija podbija nowe rynki

Macedońska firma produkująca zdrową żywność, Vitalija, zaczęła sprzedawać swoje produkty w Arabii Saudyjskiej, Australii i Mongolii. Firma jest już obecna na rynkach 30 państw, głównie w rejonach, które stanowią tradycyjne kierunki inwestycji macedońskich firm, jak Bliski Wschód i Azja. Rynki tych krajów wciąż stanowią niewykorzystany potencjał inwestycyjny dla macedońskich przedsiębiorstw. (utrinski.com.mk)

 

Johnson Matthey dostanie zintegrowane pozwolenie środowiskowe typu A

Wicepremier ds. gospodarki Vladimir Peszevski oraz minister środowiska i planowania przestrzennego Abdilakim Ademi, przyznali zintegrowane pozwolenie środowiskowe firmie Johnson Matthey, zgodnie z zasadami Prawa ochrony Środowiska oraz prowadzonego postępowania prawnego. Brytyjska firma obecna jest w Macedonii od 2010 r., od tego czasu wyprodukowała 6 mln katalizatorów i jest czołowym eksporterem kraju. (mtv.com.mk)

 

50 mln EUR na nowe wagony

Za otrzymane z EBOiR pieniądze zakupione zostanie 150 nowych wagonów towarowych, cztery nowe składy pasażerskie z silnikiem diesla i dwa z napędem elektrycznym, z których każdy będzie miał od 200 do 300 miejsc dla pasażerów. Z pieniędzy z kredytu planowane jest również przeprowadzenie rekonstrukcji co najmniej pięciu lokomotyw elektrycznych. Przewiduje się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku wybrana zostanie firma, która wagony wyprodukuje, a najpóźniej do 2016 r. zostaną one dopuszczone do użytku. (dnevnik.com.mk)

 

Zmiana lidera na macedońskim rynku ubezpieczeń

Austriacka firma ubezpieczeniowa Vienna Insurance Group (VIG) przejęła większościowy pakiet udziałów (73,51% akcji) jednej z trzech największych firm ubezpieczeniowych w Macedonii – QBE, dzięki czemu stała się liderem na lokalnym rynku. Dzięki nabyciu spółki-córki należącej dotychczas do Australijczyków , po cenie ok. 1200 MKD (20 EUR) za akcję, udział VIG, która jest też właścicielem spółki Winner Insurance (Viner Osiguruvanje), na rynku macedońskim wzrósł do 20 proc. (ekonomski.mk)

 

Tureccy biznesmeni zmniejszą bezrobocie w Macedonii

Przedsiębiorcy z Turcji zainteresowani są inwestycjami w Macedonii, co ma stworzyć większe możliwości zatrudnienia i spowodować rozwój eksportu kraju. Zainteresowani to głównie firmy z branży metalowej oraz turystycznej. Według prezesa Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu Karabuk, Pehlivana Baykana, istnieją perspektywy dla eksportu do Turcji macedońskich artykułów rolnych i pochodzenia zwierzęcego, tekstyliów i innych produktów. W chwili obecnej macedońska wymiana handlowa z Turcją sprowadza się głównie do importu. W roku ubiegłym jej wartość wyniosła 430 mln USD, z czego tylko 73 mln USD stanowił eksport. (plusinfo.mk)

 

Fly Dubai Cargo od października będzie latał do Skopje

Połączenia ze Skopje i Bukaresztem będą pierwszymi bezpośrednimi połączeniami między Dubajem a tym regionem Europy. Pierwsze loty do Skopje i Bukaresztu odbędą się 1 i 18 października. Fly Dubai Cargo obecnie transportuje głównie mięso, owoce i warzywa na Półwysep Indyjski i do Azji Środkowej oraz duże ilości ryb do Sudanu. (plusinfo.mk)

 

Drewno z macedońskich lasów państwowych

Macedońskie Lasy Państwowe ogłosiły, że mają zgromadzoną wystarczającą ilość drewna, aby zaspokoić w tym roku potrzeby wszystkich obywateli oraz wypełnić zobowiązania wynikające z umów na sprzedaż drewna opałowego w nadchodzącym sezonie grzewczym. Decyzją rządu cena drewna opałowego zmniejszy się w tym roku o 10% dla zwykłych obywateli i o 20% dla osób korzystających z pomocy społecznej. (plusinfo.mk)

 

 Pierwsza linia tramwajowa w Skopju do 2015 r.

W przyszłym roku na ulicach Skopja rozpoczną się prace nad pierwszą linią tramwajową. Przewidywany czas realizacji projektu to 3 lata. Procedury dotyczące rozpoczęcia przetargu na budowę 12-km odcinka z Gorno Lisicze do ulicy Gjorcze Petrov zostały zakończone, a konkurs powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Przetargiem zainteresowanych jest kilka firm. Niektórym z nich zaprezentowano już projekt i warunki przetargu. Szacuje się, że wartość projektu to 150-180 mln EUR. (utrinski.com.mk)

 

145 mln EUR dla innowacyjnych firm

Macedońskie firmy r 2013 roku będą mogły ubiegać się o część z 145 mln EUR przeznaczonych na innowacje i rozwój, z programu „Platforma rozwoju przedsiębiorstw i innowacji”, finansowanego z pieniędzy Unii Europejskiej. Celem projektu jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz pozyskiwania i wykorzystywania nowych źródeł finansowania. (plusinfo.mk)

 

Globalny Szczyt Inwestycyjny 2012

W dniach 18 – 21 października 2012 w Ochrydzie odbędzie się Globalny Szczyt Inwestycyjny, organizowany przez stowarzyszenie Macedonia 2025. Wystąpią na nim m.in. przedstawiciele zagranicznych firm inwestujących w Macedonii, jak belgijski Van Hool, brytyjski Johnson Matthey, austriacki Soravia Group, holenderski SEAF czy francuski Societe Generale Group. W szczycie wezmą również udział firmy z USA, Kanady, Australii oraz wielu krajów zainteresowanych współpracą z Macedonią. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE