Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 18 – 24 czerwca 2012 r.

Macedonia: 18 – 24 czerwca 2012 r.

24 czerwca 2012 r.

W tym roku mniej krajowej pszenicy

Z tegorocznych zbiorów będzie pochodziło 280 tys. ton pszenicy, czyli o 20 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym. Spadek plonów spowodowany jest jesienną suszą, niskimi temperaturami zimą i obecnymi upałami. Rolnicy skarżą się, że nie opłaca się uprawiać pszenicy, ze względu na niską cenę skupu, która w tym roku wynosi 16 MKD (1,1 PLN) za kilogram. Ustalenie kwoty skupu to kwestia umowy między producentami a przetwórcami i w dużej mierze zależy od wskazań giełdowych w regionie. (alfa.mk)

 

Macedonia skorzysta z rosyjskiego gazu

Gazociąg Południowy obejmie również Macedonię, mimo, że w pierwszej chwili nie było tego w planach. W dłuższej perspektywie oznaczać to będzie bezpieczeństwo energetyczne i stabilność kraju. Gaz trafi do niemal wszystkich miast. Do końca lata zostanie podpisana umowa z rosyjską firmą Strojtransgas, która w przeciągu roku rozpocznie budowę krajowej infrastruktury związanej z gazociągiem. Ponadto Skopje ma stać się regionalnym centrum rosyjskiego giganta Lukoil, który stąd prowadził będzie dystrybucję paliwa do czterech państw regionu. W związku z tym planowane są nowe inwestycje oraz stworzenie nowych miejsc pracy. (energy.mk)

 

23 czerwca 2012 r.

Sprzedaż ziemi państwowej pod budowę piwnic

Ministerstwo Transportu i Komunikacji poinformowało, że istnieje możliwość zakupu gruntów państwowych drogą elektronicznej licytacji publicznej, z przeznaczeniem pod budowę winiarni i piwnic. Jest to łącznie 10 działek w gminach Kratovo i Debarca. Celem jest przyciągnięcie nowych inwestycji krajowych i zagranicznych oraz stworzenie nowych miejsc pracy. Terminy zgłoszeń do udziału w przetargu w gminie Kratovo i Debarca to odpowiednio 11 i 12 lipca 2012 r. (tocka.com.mk)

 

Spada sprzedaż nowych samochodów

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprzedano jedynie 2040 nowych samochodów, co oznacza 5% spadek w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. W stosunku do roku 2008, który był jednym z lepszych lat jeśli chodzi o sprzedaż samochodów, spadek wyniósł 70%. Prognozy zakładają, że do końca roku w salonach zostanie zakupione około 5 tys. pojazdów. (alfa.mk)

 

22 czerwca 2012 r.

Nowa kopalnia miedzi w Pehczevie

Osiemnastomiesięczne badania geologiczne w Kadicy koło Pehczeva wykazały, że opłacalne będzie otwarcie w tym miejscu nowej kopalni miedzi. Badania potrwają jeszcze do końca roku, po czym rozpocznie się praca nad projektem nowej fabryki tlenku miedzi, mającej zatrudniać około 150 pracowników. Koszt projektu szacuje się na 60 – 100 mln EUR, a cały proces powinien zakończyć się w ciągu 2 lat. Przygotowane zostanie również studium wpływu kopalni na środowisko. (glas.mk)

 

872 nowe jednostki pływające

Ministerstwo Transportu i Komunikacji wydało pozwolenia 872 nowym jednostkom pływającym. Spośród nich trzy statki uzyskały prawo poruszania się po Jeziorze Ochrydzkim. Dowództwo w Ochrydzie, wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, będzie w tym roku nieustannie nadzorować realizację ustawy o śródlądowych drogach wodnych, w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów prawnych. (plusinfo.mk)

 

21 czerwca 2012 r.

Nowe inwestycje na Lukoil Macedonia

Rosyjski gigant naftowy „Lukoil” planuje zwiększyć inwestycje w Macedonii. Decyzja ta zapadła po spotkaniu premiera Nikoli Gruevskiego z dyrektorem Lukoil w Sankt Petersburgu. Premier podkreślił, że rząd Macedonii gotów jest udzielić wszelkiego poparcia dla realizacji planów rosyjskiej spółki. (plusinfo.mk)

 

20 czerwca 2012 r.

Tureckie inwestycje w Macedonii

Piętnastu tureckich biznesmenów, członków Stowarzyszenia Przemysłowców i Biznesmenów z tureckiego miasta Trabzon przybyło do Macedonii w celu zawarcia kontaktów biznesowych z lokalnymi firmami. Izba Gospodarcza Macedonii zorganizowała macedońsko – tureckie Forum Biznesu, w czasie którego planowane są rozmowy pomiędzy spółkami z różnych sektorów gospodarki, takich jak elektronika, tekstylia, budownictwo, żywność, ropa naftowa i gaz ziemny, urządzenia medyczne i przemysłowe. (plusinfo.mk)

 

Macedonia szuka konsultanta ds. gazyfikacji

Ministerstwo Transportu i Komunikacji ogłosiło konkurs na przeprowadzenie analizy dotyczącej przebiegu gazociągu i jego wpływu na środowisko społeczne oraz na przyrodę. W ramach projektu gazyfikacji kraju do roku 2017, przewiduje się budowę 5 odcinków do przesyłu gazu o łącznej długości 233 km. (utrinski.com.mk)

 

19 czerwca 2012 r.

Wypłata dotacji na wczesne uprawy warzyw

Ministerstwo Finansów wypłaciło 62 mln MKD (4,3 mln PLN) subwencji na wczesną produkcję warzyw.  Pieniądze trafiły do 3900 rolników z całej Macedonii. Dotacje wyniosły po 20 tys. MKD za hektar. Najwięcej funduszy (50,5 mln MKD – 3,5 mln PLN) spłynęło do regionu Strumicy. W rejonie Prilepu rolnicy otrzymali w sumie 10 mln MKD (700 tys. PLN), w okolicy Velesu 1 mln MKD (70 tys. PLN) a Tetova – 0,5 mln MKD (35 tys. PLN). (plusinfo.mk)

 

18 czerwca 2012 r.

Gmina Zrnovci będzie używać energii słonecznej

Szkoła podstawowa w Zrnovci, wspierana przez inwestorów zagranicznych, w przyszłym roku zacznie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Na dachu szkoły im. Siniszy Stoilova zainstalowane zostaną panele słoneczne. Podobne panele pojawią się również na dachu hali sportowej, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej zostanie znacznie ograniczone. W przygotowaniu jest też projekt wykorzystania energii słonecznej w miejskich kamienicach oraz w parku, a już w chwili obecnej zwykłe żarówki w urzędzie gminy zostały zamienione na energooszczędne. (plusinfo.mk)

 

Ruszają kolejne fabryki w Bunardżiku k. Skopja

Inwestorzy, którzy w 2011 r. postawili kamienie węgielne pod swoje fabryki w Bunardżiku, w chwili obecnej są niemal gotowi do rozpoczęcia produkcji. Pierwszą z nowych fabryk, która już uruchomiła próbną linię produkcyjną, jest fabryka amerykańskiej kompanii Kemet Electronics. Na początek pracę podjęło 15 osób, 30 kolejnych przebywa we Włoszech na szkoleniach. Docelowo inwestycja ma zapewnić 200 miejsc pracy.  Wkrótce produkcję rozpocznie także fabryka TeknoHose – pierwsza hala zacznie działać w lipcu b. r., a na przyszły rok zaplanowana jest przez Włochów budowa jeszcze jednego obiektu tej firmy. Oczekuje się również, że wkrótce z produkcją farmaceutyków ruszy rosyjska firma PROTEK. Fabryki pozostałych firm, w tym belgijskiego producenta autobusów Van Hool oraz kolejna hala produkująca katalizatory Johnson Matthey, są jeszcze w fazie budowy. (kapital.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE