Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 18 – 24 luty 2013 r.

Macedonia: 18 – 24 luty 2013 r.

denari-mnogoo.mk

 

Wsparcie rządowe dla macedońskiej agroturystyki

Rząd macedoński przeznaczy 3,5 mln EUR na wsparcie rozwoju agroturystyki. 50% budżetu na inwestycje turystyczne zostanie przeznaczone na rozwój turystyki na wsiach i w miasteczkach do 30 tys. mieszkańców.   Pomoc finansowa obejmie budowę lub modernizację miejsc noclegowych, również na otwartej przestrzeni, takich jak domki bungalowe, miejsca kempingowe. Ponadto powstaną skanseny oraz planowane są inwestycje sportowe takie jak kolarstwo, chodziarstwo, zakup sprzętu górskiego i rybackiego. (faktor.mk)

 

Przetarg w kolejnictwie odroczony o 6 miesięcy

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że przetarg na zakup nowych wagonów i renowację lokomotyw, wart 59 mln EUR został przesunięty o 6 miesięcy. Nowy termin zostanie ogłoszony w drugim kwartale tego roku. Macedońskie koleje planują zakup 150 wagonów towarowych, trzech lokomotyw elektrycznych i trzech z silnikiem Diesla oraz renowację trzech innych lokomotyw elektrycznych. (plusinfo.mk)

 

Demir Kapija buduje jeszcze 3 strefy przemysłowe

W przygotowaniu są już plany urbanistyczne stref. Dwie z nich zlokalizowane będą w gminach Dren i Koresznica i będą miały powierzchnię 50 hektarów. Trzecia, przeznaczona dla przemysłu nie emitującego dużej ilości zanieczyszczeń,  znajdzie się w gminie Prżdevo i obejmie obszar 10 ha. (plusinfo.mk)

 

Gminy będą uczyć się, jak wdrażać przepisy środowiskowe

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pod koniec marca ogłosi przetarg na realizację projektu, dzięki któremu zwiększy się zdolność gmin do wprowadzania regulatyw dotyczących ochrony środowiska. Maksymalny budżet na ten cel wynosi 1,25 mln EUR i pochodzi z funduszy przedakcesyjnych IPA. Potrzebne będzie również opracowanie systemu informacyjnego, systemu gromadzenia danych i raportowania. (plusinfo.mk)

 

Zagraniczne firmy zainteresowane inwestycjami w Macedonii

Przedstawiciele kilku międzynarodowych firm z branży motoryzacyjnej, elektronicznej i obuwniczej z Ameryki, Europy Zachodniej, Turcji oraz Japonii, w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni przyjadą do Macedonii, by rozpocząć negocjacje przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych.  Ponadto delegacja rządowa przedstawiła możliwości inwestycyjne przedstawicielom dwustu firm na Ukrainie, a największe zainteresowanie wyraziły przedsiębiorstwa zajmujące się turystyką, eksploatacją surowców mineralnych, budownictwem, produkcją maszyn i eksportem produktów rolnych. (utrinski.com.mk)

 

Słowackie firmy chcą zainwestować w macedońskie koleje

Kilka słowackich firm wykazało zainteresowanie przyłączenia się do jedynej macedońskiej firmy zajmującej się przewozami kolejowymi – Macedońskie Koleje – Transport. Rząd macedoński nie pozwala jednak na liberalizację tego sektora, w celu ochrony monopolistycznej pozycji firmy. Zainteresowanie wykazano również fabryką pojazdów kolejowych „Kolska” z Veles. (plusinfo.mk)

 

Spadek cen mieszkań

Narodowy Bank Macedonii ogłosił, że ww ostatnim kwartale ubiegłego roku ceny mieszkań w Macedonii spadły o 0,5%, co stanowi trzeci z rzędu spadek wartości mieszkań w 2012 r. Bank ocenia, że spadek cen mieszkań w skali rocznej, w porównaniu do ostatniego kwartału 2011 r. wyniósł 3,5%. W ostatnim kwartale obserwuje się również wzrost kredytowania budownictwa mieszkaniowego. (plusinfo.mk)

 

Kampania „Każdy rolnik kontrolerem”

Rząd macedoński rozpoczyna nową kampanię „Każdy rolnik kontrolerem”. Celem akcji jest poinformowanie społeczeństwa macedońskiego o zmianach w ustawach dotyczących przepisów fitosanitarnych.  Nowe przepisy zmniejszą możliwość wykorzystania wadliwych produktów fitosanitarnych. W ten sposób rolnicy unikną strat ekonomicznych a społeczeństwo macedońskie będzie zdrowsze i bezpieczniejsze. Zmiany nastąpią również w Kodeksie Karnym – zostaną zwiększone kary za nieprzestrzeganie nowych przepisów. (denar.mk)

 

Rekonstrukcja nabrzeża w Berovie

Nabrzeże nad rzeką Bregalnicą w centrum Berova zostanie odbudowane za pieniądze z Unii Europejskiej, w ramach funduszy przedakcesyjnych IPA. Czynności podjęte w tym celu będą częścią projektu „Modernizacja przestrzeni życiowej dla lepszej jakości życia”, wartego 500 tys. EUR, realizowanego wspólnie z bułgarską gminą Sandanski. Połowa pieniędzy przeznaczona zostanie na renowację nabrzeża, budowę chodnika, ścieżki rowerowej oraz skate parku o powierzchni 500 m2. (plusinfo.mk)

 

Odsłonięcie pomnika Kuzmana Josifovskiego Pitu w stolicy

W gminie Karposz (Skopje) postawiono pomnik narodowego bohatera Kuzmana Josifovskiego Pitu. Autorem odlanego z brązu monumentu jest akademicki rzeźbiarz Saszo Popovski. Pomnik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym Josifovski Pitu zginął z rąk bułgarskiego żołnierza, co miało miejsce 25 lutego 1944 roku. Monument liczący 3,5 metra wysokości wzniesiono ze środków własnych gminy. (sitel.com.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE