Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: 18 – 24 marca 2013 r.

Macedonia: 18 – 24 marca 2013 r.

denari-mnogoo.mk

Prilep buduje zakład segregacji odpadów

W miejscu obecnego wysypiska śmieci w Prilepie do końca roku stanie zakład segregacji odpadów. Zakład zajmować będzie powierzchnię 1200 m­2 a wartość projektu to 15 mln MKD (1 mln PLN). Zakład zostanie zbudowany przez chorwacką firmę Technix, a linia do selekcji odpadów będzie mieć możliwość segregacji 150 ton odpadów dziennie. (plusinfo.mk)

 

Kolejny hotel znanej marki

W dzielnicy Aerodrom nad rzeką Vardar, w pobliżu mostu Bliznak, jest budowany nowy hotel światowej sieci. Inwestor, biznesmen Ajdovan Ademovski, nie ujawnia jeszcze nazwy marki, ponieważ negocjacje związane z podpisaniem umowy franczyzowej są w toku, ale podaje, że mowa tu o wiodącym konsorcjum hotelowym, które w swoim portfolio posiada dziesiątki marek, w tym sieć hotelową. (plusinfo.mk)

 

Medale dla win Tikvesz

Na międzynarodowym konkursie „Chardonnay du Monde”, wśród konkurencji 872 win z 42 krajów świata, dwa wina z winnicy „Tikvesz” otrzymały prestiżowe nagrody. Srebrny medal dostało wino „Chardonnay Limited Edition”, a brązowy „Chardonnay Special Selection”. Ten prestiżowy konkurs ma na celu promocję win z odmiany „Chardonnay” oraz pomoc w rozreklamowaniu nagrodzonych gatunków win. (plusinfo.mk)

 

Granit zbuduje drogę do Sonczev Grad

Firma Granit Skopje zbuduje drogę regionalną R 2134 do kolejnego skopijskiego osiedla: Sonczev Grad. Spółka poinformowała, że podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Publicznym Dróg Krajowych o wartości 412,3 mln MKD (6,7 mln EUR). Budowa powinna zakończyć się w ciągu 18 miesięcy. Nowa droga zostanie wybudowana od skrzyżowania z istniejącą drogą Kisela Voda – Sopiszte – Govrlevo do miejsca, gdzie planowana jest budowa nowego osiedla. Będzie to droga dwupasmowa o szerokości 6 metrów. (plusinfo.mk)

 

Promocja macedońskiego przetwórstwa warzywno-owocowego w Szwecji

Macedońskie firmy z branży przetwórstwa warzywno-owocowego zaprezentowały w Sztokholmie eksportowy potencjał Macedonii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę Republiki Macedonii w stolicy Szwecji oraz macedońską Agencję Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu. Celem było zwiększenie obecności macedońskich produktów spożywczych na półkach czołowych szwedzkich sklepów, które są częścią grupy ICA Group, COOP i Ah Food – powiedział ambasador Macedonii, Kire Ilioski. (novamakedonija.com.mk)

 

Tetowskie Tenovo dostało panele słoneczne

Panele słoneczne o mocy 1 MW zostały postawione w miejscowości Tenovo koło Tetova, w ramach projektu ma rzecz poprawy efektywności energetycznej. Inwestorem jest firma Petrol M, a wartość instalacji wynosi 1,5 mln EUR. Inwestycja przyczyni się do osiągnięcia strategicznych celów określonych w strategii energetycznej, ale oznaczają również zapewnienie dodatkowych miejsc pracy oraz bodziec dla inwestorów z sektora prywatnego. (plusinfo.mk)

 

Herbaty Prodis będą sprzedawane w Macedonii

Macedońsko-rosyjska firma Prodis planuje wprowadzić część swoich produktów na macedoński rynek. Makrobiotyczne produkty organiczne o nazwie Dankad i dziewięć rodzajów herbat wysokiej jakości o nazwie Maksan będą sprzedawane we wszystkich supermarketach i aptekach. Spółka Prodis założona została w październiku zeszłego roku a pierwsze eksportowane produkty przeznaczone były na rynek rosyjski. (plusinfo.mk)

 

Rośnie zainteresowanie studiami

Według Państwowego Urzędu Statystycznego Republiki Macedonii, w 2012 roku, tytuł magistra nauk oraz specjalisty uzyskało łącznie 1568 osób, z czego 1297 studentów (82,7%) ukończyło studia, uzyskując stopień magistra, a 271 osób (17,3%) specjalisty, co stanowi 21,2% wzrost w stosunku do roku 2011. Udział kobiet w ogólnej liczbie osób, które obroniły pracę magisterską w 2012 roku wyniósł 55,04%. (netpress.com.mk)

 

Wkrótce przetarg na budowę drogi Veles – Katlanovo

Unia Europejska poinformowała, że przygotowywany jest przetarg na budowę i nadzór nad robotami budowlanymi w ramach realizacji projektu odnowy drogi Veles – Katlanovo. Projekt o wartości 7,8 mln EUR został już zatwierdzony. Większa część pieniędzy (85%) to grant z Unii Europejskiej, pozostałe 15% powinno zostać wygospodarowane z budżetu państwa. (plusinfo.mk)

 

Coca Cola Zero już dostępna na macedońskim rynku

Nowy napój Coca-Cola Zero zaczął być produkowany w zakładach Pivara Skopje, dzięki czemu Macedonia dołączyła do ponad 100 krajów na świecie, w których produkt ten jest już dostępny. Coca-Cola Zero będzie dostępna w całym kraju w butelkach zwrotnych 0,25 l oraz w bezzwrotnych opakowaniach 0,33 l, 0,5 l i 2 l. (sky.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE