Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia 19 – 25 listopada 2012 r.

Macedonia 19 – 25 listopada 2012 r.

Otwarto nową fabrykę Pekabesko

Nowe centrum produkcyjno-logistyczne do produkcji wyrobów mięsnych zostało otwarte w skopijskiej dzielnicy Ilinden. Jest to kolejna inwestycja Pekabesko (jednej z największych macedońskich firm, zajmująca się przetwarzaniem i dystrybucją żywności), która wyniosła 13 mln EUR, z czego 9,5 miliona pochodzi z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Macedońskiego Banku Rozwoju (MBPR), wspierającego przedsiębiorców. Pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Dyrektor Pekabesko, Slobodan Kutrevski, oświadczył, że firma zatrudnia 310 pracowników. Obecnie trwa rekrutacja na 50 nowych stanowisk, których będzie nawet 200, kiedy fabryka zacznie przynosić oczekiwane zyski. (utrinski.com.mk)

 

Macedonia podpisała umowy na korzystanie z funduszy IPA

We wtorek 20 listopada Macedonia podpisała trzy umowy, gwarantujące otrzymanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej na przeprowadzenie reform w kraju. Chodzi głównie o finansowanie macedońsko – greckiej współpracy transgranicznej, rozwoju instytucjonalnego kraju i rozwoju obszarów wiejskich. (utrinski.com.mk)

 

Elektroniczne zeznania podatkowe

Spośród 35 230 podatników VAT, tylko 178 podjęło dotychczas wszelkie niezbędne działania w celu uzyskania możliwości złożenia zeznania podatkowego w wersji elektronicznej. Podmioty te zostały zarejestrowane w bazie macedońskiego Urzędu Skarbowego, uzyskując cyfrowy certyfikat. Od 1 stycznia 2013 r. obowiązek korzystania z elektronicznych procedur podatkowych będzie miało 4596 podmiotów, z czego jedynie 98 jest w chwili obecnej formalnie do tego przygotowanych. (mia.com.mk)

 

Druga elektrownia słoneczna w regionie Pelagonia

Druga elektrownia słoneczna rozpoczęła funkcjonowanie w wiosce Egri, w gminie Bitola. Ma ona 2,5 ha modułów fotowoltaicznych i produkować będzie 1 MW energii elektrycznej. Głównym inwestorem jest Torpedo Solar GT-Bitola, kontrahentem jest bułgarska firma Solar Pro Holding, a Kapital Bank AD Skopje zapewnia finansowanie projektu. Pierwsza elektrownia w regionie działa w miejscowości Germijan, a kolejna powstaje w okolicach Demir Hisar. (vest.com.mk)

 

Produkty macedońskie tracą prymat na rynku w Kosowie

Według statystyk, w ciągu ostatnich 6 miesięcy w Kosowie sprzedaje się najwięcej produktów pochodzenia serbskiego. Miesięczna wartość wymiany handlowej Kosowa z Serbią to 30 mln EUR. Dotychczas Macedonia była największym partnerem handlowym Kosowa. Wartość wymiany handlowej między państwami spadła jednak z 40 do 10 mln EUR miesięcznie. (vecer.mk)

 

Sprzedaż internetowa przekracza granicę z Bułgarią

Macedońska platforma internetowa MarketKonekt należąca do R3 Infomedia rozszerza swoje usługi na rynek bułgarski. Jest to efekt podjętej współpracy tamtejszym partnerem Golden Pages. Na MarketKonekt można znaleźć ponad 26 tys. produktów i usług oferowanych przez 1500 macedońskich firm. Swoją ofertę przedstawiło już także 500 bułgarskich firm. Właściciele platformy zapewniają, że w przyszłym roku usługi MarketKonekt będą dostępne także w innych krajach regionu. (kapital.com.mk)

 

Ziraat Bank sprzedaje swoje udziały w Halk Banku

Turecki Ziraat Bank odsprzedał swoje udziały w macedońskiej gałęzi Halk Banku. Turecki Halk Bank, który jest głównym akcjonariuszem, nabył akcje za pośrednictwem transakcji pakietowej, w której zostały sprzedane 100 954 akcje Halk Banku, co stanowi 34,89% udziałów. Łączna wartość transakcji wyniosła 1 172 430 288 MKD (77 877 176 PLN). (utrinski.com.mk)

 

Powstanie autostrada do Ochrydu

Rząd Republiki Macedonii we współpracy z chińskim bankiem „Eksport Import”  planuje budowę nowych odcinków autostrad: Miladinovci – Sztip, Sztip – Koczani, Kiczewo – Ochryd i Ochryd – Św. Naum. Prace nad budową pierwszego z odcinków mają rozpocząć się w pierwszym kwartale 2013 roku. (plusinfo.mk)

 

Wzrost złych kredytów do 17,5%

Najnowsze dane Narodowego Banku Macedonii wskazują, że banki komercyjne nie są w stanie spłacić w sumie 390 mln EUR, co stanowi około 10% całego portfela kredytowego. W ciągu jednego roku liczba złych kredytów, nie spłacanych dłużej niż trzy miesiące, wzrosła do 17,5%, tj. do 57,8 mln EUR. Sektor biznesu jest dominujący w problematycznym portfelu kredytowym z 280 mln EUR zadłużenia. Natomiast wartość portfela złych kredytów wśród klientów indywidualnych wynosi obecnie 110 mln EUR. (kapital.mk)

 

Odpady z huty „Feni Industries”

Kolejne spotkania strony macedońskiej i niemieckiej pozwolą na ustalenie szczegółów dotyczących ewentualnej nowej inwestycji niemieckiej w Kavadarci. To nie pierwsza niemiecka inwestycja w mieście. Od pewnego czasu działa tu już fabryka kabli Draexlmaier oraz winnica. (plusinfo.mk)

 

Opracowała: Zofia Dembowska

About Zofia Dembowska

KOMENTARZE